6 pytań, które należy sobie zadać przed wyborem markizy?

 

 

Markiza to popularne zadaszenie tarasu i balkonu, które chroni przed promieniowaniem słonecznym i zapewnia cień w upalne dni. Odpowiednio dobrana pod względem parametrów technicznych i materiałowych, będzie nam służyć przez wiele sezonów. Modele dostępne na rynku różnią się od siebie wieloma parametrami, dlatego aby dobrać idealną markizę, która będzie spełniać nasze wszystkie potrzeby, warto odpowiedzieć na 6 poniższych pytań.


Zakup markizy to inwestycja na lata. Dlatego też zanim podejmiesz decyzję, warto poświęcić chwilę na odpowiedzenie sobie na kilka ważnych pytań. Poznanie własnych potrzeb i możliwości naszej przestrzeni w której chcemy zamontować markizę, uchroni nas przed błędną decyzją. 


1. Które miejsce chcemy wyposażyć w markizę?

 

Pierwszym pytaniem, które musimy sobie zadać jest... które miejsce chcemy wyposażyć w markizę. Dlaczego to pytanie jest tak ważne? Z uwagi na szeroki wachlarz markiz, możemy dopasować zadaszenie idealnie pasujące do miejsca. Gotowe rozwiązania w supermarketach, nie pozwolą na elastyczność i indywidualne podejście.

W zależności od miejsca zadaszenia zastosowane rozwiązanie będzie inne. W przypadku zadaszenia miejsca w ogrodzie, możemy zastosować markizę wolnostojącą …. , natomiast gdy chcemy zamontować markizę przy domowym tarasie możemy wybierać spośród markiz kasetowych... Natomiast jeśli chcemy zamontować markizę na balkonie, możemy zastosować tańszą wersję markizy bezkasetowej.

2. Jakie są wymiary przestrzeni do przysłonięcia?Drugą ważną informacją, którą musimy poznać są wymiary strefy do osłonięcia. Wiedząc jaką przestrzeń mamy do przysłonięcia, możemy dopasować markizę o odpowiedniej szerokości i wysięgu.


3. Na jakiej ochronie nam zależy?

 Poza lokalizacją i wymiarami markizy, warto zastanowić się na jakiej ochronie nam zależy. Czy nasza decyzja o zakupie markizy jest podyktowana bezpieczeństwem przebywania na dworzu i markiza ma chronić przed promieniowaniem UV. A może zależy nam na zapewnieniu prywatności, gdy sąsiedzi są zbyt blisko naszego tarasu lub chcesz przebywać na tarasie czy balonie również gdy pada deszcz? Poznanie odpowiedni, pozwoli na dopasowanie poszycia markizy o odpowiednich parametrach.


4. Jakie są cechy charakterystyczne miejsca montażu markizy?Kolejną ważną kwestią są cechy charakterystyczne przestrzeni, którą chcemy przysłonić np. okna wychodzą na chodnik, teren narażony jest na porywisty wiatr, strefa o silnym nasłonecznieniu, daszek, specyficzny układ okien... należy wypisać wszystkie cechy, które mogą mieć wpływ na montaż, wybór rodzaju osłony lub dodatkowe wyposażenie.

 

5. Jakie wybrać sterowanie?

 Sterowanie markizą to kolejny ważny parametr, nad którym musimy się zastanowić. Standardowym sposobem zarządzania markizą jest sterowanie ręczne za pomocą korby. Jest to najtańsze rozwiązanie, stosowane przy markizach niewielkich rozmiarów do 4 metrów szerokości. O sterowaniu ręcznym musimy zapomnieć, gdy chcemy zarządzać większą liczbą markiz.

Kolejnym sposobem sterowania markizą jest instalacja przewodowa. Za pomocą przełącznika umieszczonego w ścianie obok instalacji, możemy otwierać i zwijać markizę. O instalacji przewodowej najlepiej pomyśleć już na etapie budowy domu, gdyż późniejsze wdrożenie wymaga wielu przeróbek.

Ostatnim najczęściej wybieranym sposobem sterowania markizą jest system automatyczny. Zdalne sterowanie zadaszeniem to wygoda i komfort. Za pomocą pilota, nie ruszając się z miejsca możemy zamknąć lub otworzyć markizę. Dodatkowo możemy zarządzać zintegrowanym wyposażeniem np. włączyć oświetlenie czy zwiększyć ogrzewanie.

 

6. Markiza z kasetą, półkaseta czy bez kasety?Zakup markizy do inwestycja na lata, dlatego też warto zadbać o jej zabezpieczenie poza sezonem. Markiza choć zwinięta, wciąż narażona jest na śnieg, deszcz czy zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić poszycie lub sam stelaż.

Do wyboru mamy markizy kasetowe, półkasetowe lub bez kasety. W ostatnim przypadku, markiza pozbawiona jest daszku lub kasety do której chowany jest materiał po zwinięciu. Tego typu rozwiązanie jest najtańszą wersją, którą często stosuje się w przypadku montażu pod zadaszeniem. Jeśli markiza będzie narażona na niesprzyjające warunki pogodowe warto wybrać opcję z kasetą. Taki model skutecznie zabezpieczy całą konstrukcje z poszyciem do kolejnego sezonu w nienaruszonym stanie. Rozwiązaniem pośrednim jest markiza z półkasetą, tzn daszkiem aluminiowym, który chroni przed deszczem czy śniegiem. Od spodu markizy, pozostawiony jest dopływ powietrza.

 

Zobacz, jakie markizy tarasowe posiadamy w naszej ofercie >> MARKIZY TARASOWE

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.