Bezpieczne osłony okienne do pokoju dziecięcego, czyli jakie?

 

Wybór odpowiednich osłon okiennych do pokoju dziecięcego to kwestia nie tylko estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadome zagrożeń, dlatego każdy element wyposażenia ich pokoju powinien być starannie dobrany. W tym artykule przybliżymy, na co zwrócić uwagę, wybierając bezpieczne osłony okienne, oraz jakie rozwiązania oferuje marka Anwis, aby zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym.

 

Normy bezpieczeństwa

 

Pierwszym krokiem przy wyborze osłon okiennych do pokoju dziecięcego jest sprawdzenie, czy spełniają one europejskie normy bezpieczeństwa, takie jak PN-EN 13120+A1:2014-04 (Child Safety). Normy te określają wymagania dotyczące konstrukcji rolet i żaluzji wewnętrznych, aby były one bezpieczne w użytkowaniu przez dzieci. Kluczowym elementem jest eliminacja ryzyka uduszenia, które może być spowodowane przez luźne sznurki czy koraliki tworzące pętle.

 

Zagrożenia i zabezpieczenia

 

Największe zagrożenie stanowią osłony okienne obsługiwane ręcznie przy użyciu sznurków lub koralików. Ich naturalny układ może utworzyć niebezpieczną dla dziecka pętlę. Dlatego w pomieszczeniach, do których mają dostęp najmłodsi, powinny być zamontowane rolety i żaluzje wyposażone w specjalne zabezpieczenia, takie jak:

 

  • Napinacz sznurka: uniemożliwia swobodne opadanie sznurka, utrzymując go napiętym i bezpiecznym.
  • Zrywalny łącznik sznurka lub łańcuszka: samorozpinający się pod wpływem siły nacisku, rozłączając pętlę.
  • Wypinający się mechanizm sterujący (Fly Wheel): zapewnia bezpieczne korzystanie z rolet w otoczeniu dzieci, umożliwiając łatwe ponowne zamontowanie.

 

Osłony z mechanizmem napinającym

 

 

W produktach sterowanych przy użyciu sznurka, takich jak żaluzje poziome, napinacz pełni funkcję uchwytu. Pozwala na owinięcie nadmiaru sznurka, który pozostaje po uniesieniu osłony. W systemach obsługiwanych koralikami (tworzącymi jednolitą pętlę), napinacz pełni rolę zaczepu, w który można wpiąć swobodnie opadający łańcuszek. Tego typu zabezpieczenia są stosowane m.in. w roletach materiałowych, rzymskich oraz żaluzjach plisowanych. Napinacze mogą być mocowane do ściany lub ramy okna, w zależności od rodzaju osłony i sposobu jej montażu.

 

Mechanizm „Fly Wheel”

 

W systemach takich jak rolety rzymskie oraz żaluzje plisowane VX, można wybrać mechanizm „Fly Wheel”. W sytuacji, gdy sznurek kulkowy zostanie nadmiernie obciążony, dochodzi do wypięcia części operacyjnej łańcuszka. Element ten zapewnia bezpieczne korzystanie z rolet w otoczeniu dzieci i można go łatwo ponownie zamontować po rozłączeniu.

 

Osłony bez koralika i sznurka

 

W ofercie Anwis dostępne są również osłony, które obsługiwane są bez użycia sznurka oraz łańcuszka, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo dzieci. Przykładem mogą być plisy wyposażone w mechanizm sprężynowy. Konstrukcja takich plis zapewnia cichą i szybką pracę osłony, bez wykorzystania zewnętrznych elementów sterujących. Są one wyjątkowo bezpieczne dla najmłodszych i odpowiadają standardom Child Safety.

 

Osłony z uchwytami

 

Równie praktycznym rozwiązaniem są osłony sterowane przy pomocy uchwytów, zlokalizowanych na rynnach łączących tkaninę. Przykłady to rolety rzymskie RVS oraz plisy. Brak luźnych detali sterujących, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla dziecka, sprawia, że są one idealnym wyborem do pokoju dziecięcego.

 

Osłony sterowane elektrycznie

 

Bezpieczeństwo dzieci zapewniają również osłony sterowane elektrycznie. Ten rodzaj napędu dostępny jest we wszystkich produktach marki Anwis. Umożliwia sterowanie roletami i żaluzjami za pomocą pilota lub urządzeń mobilnych. Brak manualnych sznurków i koralików całkowicie eliminuje ryzyko związane z pętlami, co czyni te osłony wyjątkowo bezpiecznymi.

 

Wybór bezpiecznych osłon okiennych do pokoju dziecięcego to kluczowa decyzja, która wpływa na bezpieczeństwo najmłodszych domowników. Produkty marki Anwis, dzięki licznym zabezpieczeniom takim jak napinacze, zrywalne łączniki czy mechanizmy „Fly Wheel”, oferują skuteczną ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami. Dodatkowo, osłony bez sznurków i koralików oraz te sterowane elektrycznie, zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Decydując się na osłony spełniające normy bezpieczeństwa Child Safety, możemy być pewni, że pokój dziecięcy będzie miejscem nie tylko pięknym, ale przede wszystkim bezpiecznym.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.