Czy trzeba mieć pozwolenie na pergolę?

 

Pergola to stylowa i funkcjonalna konstrukcja, która może znacząco podnieść walory estetyczne oraz użytkowe tarasu lub ogrodu. Jednak zanim zdecydujemy się na jej postawienie, warto zadać sobie pytanie: czy potrzebne jest pozwolenie na budowę pergoli? W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z formalnościami dotyczącymi budowy pergoli tarasowej.

 

Czym jest pergola?

 

Pergola to lekka, ażurowa konstrukcja, często wykonana z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych, której podstawowym zadaniem jest ochrona przed słońcem oraz tworzenie przyjemnej przestrzeni do wypoczynku na świeżym powietrzu. Pergola może być wolnostojąca lub przylegająca do budynku, a jej dach najczęściej stanowią belki lub kratki, na których można zamontować rośliny pnące, żagle przeciwsłoneczne, markizy czy przesłony.

 

Czy pergola wymaga pozwolenia na budowę?

 

Kwestia konieczności uzyskania pozwolenia na budowę pergoli jest dość złożona i zależy od kilku czynników, takich jak lokalizacja inwestycji, wymiary konstrukcji oraz przepisy obowiązujące w danym regionie. W Polsce, zgodnie z Prawem budowlanym, nie każda konstrukcja wymaga pozwolenia na budowę. Przepisy te określają, jakie budowle można postawić bez formalności, a jakie wymagają zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia.

 

Przepisy Prawa budowlanego

 

Prawo budowlane w Polsce stanowi, że niektóre obiekty budowlane, takie jak altany, ogrodzenia, czy budowle gospodarcze o powierzchni do 35 m², mogą być budowane bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, pod warunkiem że ich liczba na działce nie przekracza dwóch na każde 500 m² powierzchni działki. W przypadku pergoli, często uznaje się ją za konstrukcję nie wymagającą pozwolenia, o ile jej wymiary oraz sposób użytkowania spełniają określone warunki.

 

Kiedy potrzebne jest zgłoszenie budowy?

 

W niektórych przypadkach, mimo że pergola nie wymaga pozwolenia na budowę, konieczne może być dokonanie zgłoszenia budowy w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Zgłoszenie takie jest wymagane, gdy planujemy postawić pergolę o większych wymiarach lub w specyficznych lokalizacjach, takich jak obszary chronione czy strefy zabytkowe. Zgłoszenie budowy powinno zawierać m.in. opis planowanej inwestycji, rysunki techniczne oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

 

Pergola a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

 

Warto również zwrócić uwagę na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) obowiązujący w danym rejonie. MPZP to dokument określający zasady zagospodarowania terenu oraz warunki zabudowy, które mogą wpłynąć na możliwość postawienia pergoli. Przed rozpoczęciem budowy warto zapoznać się z tym dokumentem, aby upewnić się, że nasza inwestycja jest zgodna z obowiązującymi przepisami i nie wymaga dodatkowych pozwoleń.

 

Pergola w ogrodzie - o czym warto pamiętać?

 

Planując budowę pergoli, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które mogą wpłynąć na proces inwestycyjny oraz komfort użytkowania konstrukcji. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na wymiary pergoli oraz jej lokalizację na działce. Pergola powinna być odpowiednio usytuowana, aby zapewnić optymalne warunki użytkowania oraz nie kolidować z innymi elementami infrastruktury, takimi jak sieci energetyczne, wodociągowe czy gazowe.

 

Konstrukcja i materiały

 

Wybór odpowiednich materiałów oraz konstrukcji pergoli to kolejny kluczowy aspekt, który może wpłynąć na konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. Lekkie konstrukcje drewniane czy metalowe, które nie są trwale związane z gruntem, zazwyczaj nie wymagają pozwoleń. Natomiast większe, cięższe konstrukcje, które mają fundamenty lub są związane z budynkiem, mogą wymagać zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.

 

Sąsiedzi a budowa pergoli

 

Budując pergolę, warto również wziąć pod uwagę sąsiedztwo. Choć formalnie nie jest konieczne uzyskanie zgody sąsiadów na budowę pergoli, to warto poinformować ich o swoich planach. Może to pomóc uniknąć ewentualnych konfliktów oraz poprawić relacje sąsiedzkie. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy pergola może wpływać na nasłonecznienie czy widok z okien sąsiednich posesji, uzyskanie zgody sąsiadów może być wręcz niezbędne.

 

Pergola to wspaniały sposób na urozmaicenie przestrzeni tarasu lub ogrodu, jednak przed przystąpieniem do jej budowy warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W większości przypadków, małe i lekkie pergole nie wymagają pozwolenia na budowę, jednak w niektórych sytuacjach konieczne może być zgłoszenie budowy. Przemyślane zaplanowanie inwestycji oraz konsultacje z lokalnymi władzami mogą pomóc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek oraz zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się piękną i funkcjonalną pergolą, która stanie się ozdobą naszego tarasu czy ogrodu.

 

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.