Jak czyścić i dbać o rolety wewnętrzne?

Rolety to nie tylko dekoracja, ale także funkcjonalny element domu, dzięki któremu nie jest za bardzo naświetlony. Trzeba dbać o niego jak o każdą inną część domu czy mebla. Dlatego, od czasu do czasu, warto zadbać o rolety.

 

Każdy rodzaj rolet wymaga nieco odmiennej metody czyszczenia. Nie wszystkie bowiem nadają się do prania lub przecierania mokrą ścierką. Podpowiadamy, do jakich rolet, jakich preparatów i produktów użyć.

 

 

Czyszczenie od czasu do czasu

 

Aby rolety posłużyły nam więcej niż kilka lat, należy o nie zadbać. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że ich estetyką oraz funkcjonalnością będziemy się mogli cieszyć przez następnych kilka lat. Jeśli chcemy to osiągnąć, musimy czyścić je, prasować i ogólnie dbać. W jaki sposób? Wszystko zależy od rodzaju rolet jakie mamy. Wszystkim znane i przez wszystkich lubiane rolety materiałowe potrzebują specjalnej pielęgnacji. Pięknie wyglądają w salonie czy pokoju dziecięcym, ale pamiętać trzeba, że jak każdy materiał, tak i ten, ulega niszczeniu oraz blaknięciu. Aby tego uniknąć, należy materiałowe rolety czyścić na sucho. Najlepiej ściereczką z mikrofibry lub odkurzaczem. Niewielkie plamki można zetrzeć zwykłą gumką do ścierania albo zeskrobać. Nie powinno używać się mokrych ściereczek ani gąbek, ponieważ na materiale mogą pozostać odbarwienia. Jeśli mamy do czynienia z prawdziwie trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, możemy spróbować wyczyścić je mokrą ściereczką, ale trzeba być przy tym niezwykle ostrożnym.

 

Pranie, suszenie, prasowanie …

 

 

To, czy roletę można prać czy nie, zależy wyłącznie od składników z jakich utkana jest roleta. Nie można wrzucać rolet do pralki, ponieważ grozi to wyblaknięciem materiału oraz jego zgnieceniem. Pod żadnym pozorem nie można rolet prasować. Jest to zadanie niebezpieczne, ponieważ często rolety pokryte są warstwą gumy. Prasowanie może zakończyć się źle nie tylko dla rolety i materiału, ale także dla samego żelazka. Zapamiętajmy, że rolety poziome nie nadają się do czyszczenia na mokro. Wyjątkiem są rolety rzymskie. Wykonuje się je z tkanin zasłonowych oraz firanowych, dlatego bez obaw można czyścić je na mokro lub w pralni chemicznej. Co ważne, materiałowych rolet można wymieniać, co jest rozwiązaniem na pewno tańszym niż kupno nowych rolet. Niektórych plam nie da wyczyścić się nawet detergentami (tylko łagodnych można używać, w innym wypadku może wyżreć kawałek materiału). Jest to wtedy doskonały pretekst na zmianę tkaniny, a co za tym idzie wystroju wnętrza.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.