Jak kolory na nas wpływają...

Nasz nastrój nie jest zależny tylko od tego jaka pogoda panuje na dworze, ale jest uzależniony także od koloru pomieszczeń w których przebywamy. Odpowiednio dobrane zestawy kolorystyczne pozwolą na stworzenie wnętrza dopasowanego przede wszystkim do naszego charakteru. Poznaj razem z nami znaczenie kolorów, zaczynamy :)


Kolor niebieski

 

Jest kolorem inspirującym i odprężającym, pomaga w sytuacjach stresowych. Przebywanie w takim pomieszczeniu spowalnia bicie serca, obniża ciśnienie krwi, działa uspokajająco.


Jest to jednak kolor chłodny i mało przytulny, sprzyja samodzielności i zwiększa kreatywność, można go często znaleść w biurach i gabinetach. Ta barwa we wnętrzu optycznie go powiększa, nie powinno stosować się go w kuchniach i jadalniach ponieważ hamuje apetyt. Natomiast warto postawić na tapetę lub poduszki w kolorze nieba - w sypialni, dzięki temu szybciej zaśniemy i będziemy lepiej odpoczywać. Kolor niebieski polecamy również do łazienki, szczególnie gdy nie dysponujemy dużym metrażem. Optycznie powiększona łazienka w morskich kolorach będzie wyglądała świeżo i orzeźwiająco. 

 

 


Kolor fioletowy

 

Kojarzy się z bogactwem i ekskluzywnością. Korzystnie wpływa na nerwy, koi zmysły i usuwa zmęczenie. Osobom, które są wrażliwe nie jest polecany, ponieważ może wywołać u nich stan przygnębienia. Polecany natomiast jest do pokoi młodzieżowych, ponieważ wzmaga proces koncentracji. Kolor fioletowy warto zastosować w dodatkach, takich jak plisy, zasłony czy poduszki w różnych odcieniach. Fioletowy to najbardziej intrygujący kolor z palety barw, w zależności od jego intensywności, może działać na nas uspokajająco lub pobudzająco.

Doskonale sprawdzi się w sypialni, szczególnie gdy wybierzemy dekoracje w jasnych odcieniach rozbielonej lawendy. 

 

 

Kolor czerwony

 

Wprawia w optymistyczne nastawienie, wprowadza we wnętrzu ciepły i przytulny klimat. Wzmaga aktywność fizyczną, działa pobudzająco, rozgrzewa i rozpala zmysły.

Gdy przebywamy w pomieszczeniach pomalowanych na kolor czerwony, wzrasta nasze ciśnienie krwi i częściej mrugamy. Dlatego nie powinien być stosowany w pokojach, gdzie wymagana jest koncentracja, np. biurach, pokojach młodzieżowych. Czerwień wzmaga apetyt, dlatego dobrze ją stosować w jadalniach lub restauracjach, szczególnie w postaci tapety lub obicia siedzisk. Idealnie komponuje się z kolorem żółtym. Pamiętajmy, że zbyt długie przebywanie w czerwonym pomieszczeniu może wywołać oburzenie i agresje. Zapomnij o kolorze czerwony pokojach o skromnej powierzchni, gdyż optycznie zmniejsza pomieszczenia. Natomiast dobrze sprawdzi się w postaci mocnych akcentów np. poduszek, rolet, obicia foteli czy krzeseł.

Kolor czerwony to kolor miłości, dlatego też często można go spotkań w sypialni, jednak warto zastanowić się nad jego lżejszą odsłoną - kolorem różowym. Osobom pobudliwym i nerwowym może utrudniać zasypianie, natomiast sprawdzi się w przypadku ludzi ospałych i przemęczonych.

 

 

 


Kolor żółty

 

To kolor kojarzony z optymizmem, radością i zabawą. W pomieszczeniach o tej barwie, nauka nie będzie dla nas stanowiła problemu.

Żółty to kolor słońca, dlatego też przywołuje dobre wspomnienia, związane z wakacjami, piaskiem i radością. Działa delikatnie pobudzająco, zwiększa zdolności organizacyjne i dodaje pewności siebie. Zbyt wyrazisty może być drażniący, natomiast rozbielony pomorze nam w pracy. Kolor żółty jest dobry do kuchni, jadalni i salonów. Otwartość i ciepło koloru żółtego sprawi, że nasi goście będą czuli się swobodnie.
 

 


Kolor zielony

 

Dodaje nadziei, skupienia i spokoju. Jest barwą natury, dlatego też działa odprężająco i relaksująco.

Jest idealny do salonów, w otoczeniu z przewagą kolor zielonego stajemy się zrelaksowani i spokojniejsi. Tapeta w zielone motywy roślinne w połączeniu z zielonymi dekoracyjnymi poduszkami, wprowadzi wiosnę do naszego salonu nawet zimą :)

Kolor zielony poprawia samopoczucie, zmniejsza napięcie mięśni i obniża ciśnienie. Stosowany często w pokojach dziecięcych, bibliotekach i szpitalach, zapewnia równowagę, spokój i bezpieczeństwo. Gdy mamy problem z podejmowaniem decyzji, wprowadźmy zieleń do wnętrza swojego gabinet. Zwiększy nasz optymizm, wiarę w swoje możliwości i pewność siebie.

 


Kolor szary

 

Odpręża, wycisza i odstresowuje. Kolor szary we wnętrzu, doda mu klasy i elegancji.

Stanowi doskonałe tło do innych kolorów. Łatwo go łączyć z innymi odcieniami. Zalecamy tylko na jedną ze ścian, w zestawieniu z białym, wydobędzie barwę intensywnych przedmiotów. Kojarzony jest z nowoczesnością i chłodnym stylem, sprawdzi się dobrze w łazienkach i przedpokojach. W stosowaniu szarości musimy zachować zdrowy rozsądek, w nadmiarze może powodować przygnębienie i smutek.

 

 

Wiedza o kolorach może być wykorzystana na wielu płaszczyznach życia, nie tylko przy projektowaniu własnego mieszkania. Kolory wpływają na nasz nastrój, dopełniają i modelują wnętrze, stanowią bardzo ważny element podczas aranżacji wnętrza. Warto poznać ich znaczenie, aby dobierać je w pełni świadomie. W salonach MK Studio możesz liczy na pomoc naszych specjalistów, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą, aby stworzyć idealne wnętrze Twojego domu czy mieszkania. 

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.