Jak łączyć kolory? Poradnik MK Studio

Kolory mają wielką moc. Odpowiednie zestawienie barw, może odmienić każde wnętrze. Zabawa kolorami może sprawić wiele radości, ale i wielu zmartwień. Jak dobrać kolory we wnętrzu, aby uniknąć błędów w aranżacji?

Aby podjąć trafne decyzje kolorystyczne aranżacji naszego wnętrza, należy na początku poznać podstawowe zasady łączenia barw. Bogatsi o teorię dotyczącą koła barw, będziemy mogli sprawnie i świadomie łączyć kolory oraz wybierać spośród odcieni w zależności od potrzeb i funkcji naszych pomieszczeń. 


Czym jest koło barw?


Podczas aranżacji wnętrza, nie sposób dobrze dobrać kolory ścian, mebli czy dodatków bez wspomagania się tzw. kołem barw. Czym właściwie jest koło barw? To graficzny wzornik w postaci koła przedstawiający zasady mieszania i powstawania różnych kolorów bazując na trzech podstawowych: czerwonym, żółtym i niebieskim. Na kole barw widzimy kolory ułożone w  kolejności w jakiej powstały pod postacią tęczy.


Na kole barw, znajdziemy 12 kolorów:

  • 3 kolory podstawowe (czerwony, niebieski, żółty).
  • 3 kolory pochodne (fioletowy, pomarańczowy, zielony)
  • 6 kolorów trzeciego rzędu (barwy powstałe po połączeniu kolorów podstawowych i pochodnych


Kolory podstawowe to zestaw 3 kolorów: żółty, czerwony i niebieski, które po zmieszaniu umożliwiają stworzenie dowolnych barw.

 

Kolory pochodne powstają z połączenia barw podstawowych. Kolor zielony powstaje z połączenia barwy żółtej i niebieskiej, pomarańczowy jest mieszanką koloru żółtego i czerwonego, natomiast fioletowy z czerwonego i niebieskiego.


Kolory dopełniające są to pary barw, które połączone ze sobą w takich samych proporcjach dają – czerń, biel lub szarość. Na kole barw są to barwy leżące naprzeciw siebie. 


Jak korzystać z koła barw?


Podczas wyboru kolorystyki wnętrza bezpieczniej stosować się do zasady, im mniej tym lepiej. Trzy kolory we wnętrzu, to wystarczająca baza do stworzenia idealnej aranżacji. Oczywiście im lepiej czujemy się przy pracy z kołem barw, tym na więcej możemy sobie pozwolić. Przy projektowaniu wnętrza dopuszcza się nawet wykorzystanie pięć kolorów.


Aby nie pobłądzić i dokonać odpowiedniego wyboru barw, możemy sięgnąć do sprawdzonych  4 zestawień kolorystycznych: kolorów monochromatycznych, komplementarnych, analogicznych i w harmonii trójkąta. Czym charakteryzują się dane zestawienie i w których pomieszczeniu będzie wyglądało najefektowniej?


Barwy monochromatyczne to najbezpieczniejsze rozwiązanie podczas projektowania wnętrza. Opiera się na połączeniu różnych odcieni jednego koloru, które znajdziemy na kole barw w jednym trójkącie. Wnętrze w którym postawimy na monochromatyczne zestawienie będzie spójne kolorystyczni i, harmonijne. Możemy zabawić się odcieniem na ścianie, poduszkach czy zasłonach. Rozwiązanie to polecamy do sypialni, gdzie jeden kolor zapewni nam spokój i odpowiednią aurę do odpoczynku.


Barwy komplementarne bazują na łączeniu naprzeciwległych kolorów z koła barw np. czerwony i niebieski. Architekci często korzystają z tego rozwiązania w salonach, gdzie możemy śmielej pobawić się kolorem. Rozwiązanie to dodaje wyrazistości, energii i intensywności wnętrzu. Idealne dla osób, które lubią kontrasty we wnętrzach.


Barwy analogiczne to zestawienie trzech kolorów leżących obok siebie na kole barw np. granatowy, fioletowy i różowy. Jest to bardzo odważna propozycja dla kreatywnych domowników. Sprawdzi się w salonie i sypialni, gdzie doda energii i witalności, zachowując spójność kolorystyczną.


Barwy w harmonii trójkąta to kolory położone na szczytach trójkąta równobocznego, który wpisujemy w koło barw. Prościej ujmując będzie to co czwarty kolor np. turkusowy, pomarańczowy i fioletowy. Na pierwszy rzut oka mogą nie pasować do siebie, jednak dobrze dopasowane w odpowiednich proporcjach stworzą wielobarwne i harmonijne połączenie. Korzystając z tego rozwiązania możemy zaaranżować każde wnętrze.


Światło, a kolory


Koło barw jest bardzo pomocny narzędziem, które mocno może ułatwić wybór najlepszej kolorystyki. Jednak przed wyborem docelowej kolorystyki, należy zwrócić uwagę ile światła wpada do naszego wnętrza. Nie zapominajmy o wpływie światła, na odbiór niektórych kolorów. 


Podejmując decyzję co do kolorystyki, warto posiłkować się następującymi zasadami:

- pokój z oknem wychodzącym na południe, polecamy zaaranżować w jasne, chłodne barwy, które wraz z promieniami stworzą bardzo przyjemną aurę. Zbyt mocne kolory w towarzystwie promieni słonecznych mogą oślepiać. Unikaj również odcienie ciepłej palety barw 

- pokój z oknem na północ, rozświetlisz ciepłymi i jasnymi kolorami. Postaw na pastele, która optycznie powiększą pomieszczenie.


- pokój z oknem na wschód, podobnie jak poprzednim przykładzie przez większość dnia jest zaciemniony, jedynie rankiem możemy liczyć na promienie słońca. Dlatego też, najlepiej wybrać jasne, pastelowe kolory, które rozświetlą wnętrze.


- pokój z oknem na zachód nie polubi się z ciepłymi kolorami, najlepiej będzie wyglądał w chłodnych barwach, jednak wybieraj te jasne. Ciepłe kolory z każdą godziną będą zyskiwały na intensywności, i z czasem mogą męczyć.


Wybór odpowiedniej kolorystyki nie jest prostym zadaniem,  ale z kołem barw cały proces i efekt końcowy będzie przyjemniejszy i bardziej zadawalający. Korzystając z tych kilku zasad, możemy stworzyć modne, a zarazem komfortowe wnętrze.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.