Jak ograniczyć zjawisko falowania tkaniny markizy?

 

 

Zjawisko falowania tkaniny, inaczej gofrowania dotyczy wszystkich tekstyliów stosowanych do zadaszenia tarasów, balkonów czy patio. Czas pojawienia się charakterystycznego falowania zależy od częstotliwości korzystania z zadaszenia i naprężeń z jakim zmaga się nasza osłona. Dzisiaj zdradzimy 9 sposobów, jak uchronić się przed gofrowaniem poszycia naszej markizy lub pergoli i zapewnić jej piękny wygląd przez lata.


Gofrowanie zadaszeń tarasowych i balkonowych jest naturalnym zjawiskiem, pojawiającym się z upływem czasu, bez względu na zastosowany materiał. Markizy w sezonie narażone są na silne porywy wiatru, deszcz, a nawet grad. Codzienna praca, nietypowa instalacja osłony czy różnice w nawoju, mogą przyspieszać proces falowania, który widoczny jest na szwach, obszyciach czy na środku poszycia.


Dobrą wiadomością jest fakt, że gofrowanie tkaniny, nie wpływa na jej właściwości i że proces ten można ograniczyć, stosując kilka zasad, które przedstawiamy poniżej.


1. Równa ściana


Pierwszym aspektem na jaki musimy zwrócić uwagę jest ściana do której przymocowana jest markiza. Jeśli ściana ma nieregularną powierzchnię, istnieje ryzyko, że kaseta markizy ulegnie odkształceniu. Co w konsekwencji może doprowadzić do skręcenia rury nawojowej do środka i gofrowania tkaniny. Zatem, aby nasze poszycie zwijało się prawidłowo, rura musi być prosta.


2. Wysoka jakość wykonania całej markizy


Kolejnym ważnym czynnikiem jest staranne wykonanie całej markizy. Musimy zwrócić szczególną uwagę na panele, które powinny być wykonane na odpowiednim sprzęcie, wymiary, prostopadłości, połączenia szwów oraz spoiw.


3. Solidna rama


Przed gofrowaniem uchroni nas solidna rama. Wysokiej jakości rura nawojowa i listwa nośna, zapewnią odpowiednie naprężenie tkaniny, nie dopuszczając do gofrowania. Na jakość rury musimy zwrócić szczególna uwagę, gdy nasza markiza jest szeroka. W takim wypadku warto zainwestować w rurę sztywniejszą lub o większej średnicy.


4. Wysokiej jakości silnik do sterowania markizą


Dlaczego musimy zwrócić uwagę na silnik naszej markizy? Ponieważ zamontowany na końcu rury nawojowej, może powodować lekkie naprężenie w prawo lub w lewo, co może wpływać na tkaninę i spowodować efekt gofrowania. Inwestycja w wysokiej jakości silnik, dopasowany do cech naszej markizy i montażu zminimalizuje ryzyko falowania.


5. Regulacja


Na powstawanie marszczeń tkaniny, może mieć wypływ również silne naprężenie tkaniny, powstające podczas pierwszych cykli zwinięć i rozwinięć markizy. Wybierając nowoczesne rozwiązania, możemy regulować napięcie na końcu cyklu.


6. Nachylenie markizy


Kolejnym aspektem, który zwiększa ryzyko pojawienia się gofrowania jest zastosowanie zadaszenia płaskiego. W przypadku poszycia nachylonego pod kątem co najmniej 14°, ryzyko falowania materiału zmniejsza się, gdyż markiza jest mniej narażona na naprężenia.7. Wymiary


Europejskie Stowarzyszenia Ochrony Przeciwsłonecznej przestrzegają przed stosowaniem markiz z jednym panelem o dużej powierzchni. Jeśli nasza markiza jest dużych rozmiarów istnieje większe ryzyko pojawienia się fałd. Dlatego też w takiej sytuacji warto zamontować kilka markiz o mniejszych rozmiarach.

8. Liczba ramion przegubowych


Montując średniej wielkości markizę, wyposażoną w dwa przegubowe ramiona zapewniamy symetryczne rozłożenie naprężenia materiału. Jednak w przypadku większych markiz, dwa ramiona mogą nie zapobiec opadaniu tkaniny i gofrowaniu. Dlatego też warto pomyśleć o dodatkowym ramieniu, które zabezpieczy naszą markizę przed falowaniem.


9. Wilgoć


Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę jest zabezpieczenie naszego poszycia przed deszczem. Pozostająca woda na markizie powoduje nierówności i naciąga tkaninę. Dzięki optymalnego nachyleniu markizy, woda może swobodnie spływać. Należy pamiętać, aby nie zwijać markizy mokrej. Należy ją zostawić rozłożona do pełnego wyschnięcia i pierwotnego naciągnięcia.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.