Jak ogrzać dom? Poznaj 7 skutecznych sposobów na ciepłe wnętrze

 

 

Przyszła zima, a wraz z nią niższe temperatury. Rachunki za ogrzewanie zaczynają niebezpiecznie rosnąć, a w Twoim domu wciąż jest zimno? Radzimy, jak zwiększyć komfort termiczny we wnętrzu, nie zwiększając przy tym kosztów za ogrzewanie.


Pierwszy dzień zimy już za nami... ogrzewanie włączone, a w Twoim domu wciąż jest nieprzyjemnie zimno. Jest to częsty problem, za który odpowiadają nieszczelne okna lub drzwi czy podłoga. Utrata ciepła może sięgać nawet 25%, na szczęście są sposoby, dzięki którym możemy zatrzymać ciepło w domu. Poznaj nasz przepis na ciepły dom zimą.


1. Szczelne okna i drzwi


Nawet najbardziej nowoczesne sposoby ogrzewania mogą okazać się nieskuteczne, gdy ciepło będzie uciekać przez nieszczelne okna lub drzwi. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto sprawdzić, czy uszczelki nie wymagają wymiany. Jeśli stojąc przy oknie czujemy napływ zimnego powietrza, świadczy to o zużyciu uszczelki. Wymiana uszczelki to tania i szybka metoda polepszenia komfortu termicznego, którą możemy wykonać sami.

Szczelne okna i drzwi to podstawa ciepła w domu, zadbanie o ten element pozwoli na zatrzymanie ciepłego powietrza wewnątrz, co przełoży się na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

2. Odsuń meble od grzejników

Nasza kolejna rada dotyczy zmian aranżacyjnych... Kanapa zakrywająca grzejnik może wydawać, się dobrym sposobem na urządzenie salonu. Niestety w sezonie jesienno-zimowym, gdy grzejniki są ciepłe kanapa ustawiona zaraz przy nich zatrzymuje przepływ ciepła. Dlatego też, warto odsunąć wszelkie meble, aby w pełni wykorzystać ciepło z grzejników. Podobnie w przypadku ciężkich zasłon lub firan sięgających podłogi. Na zimę zsuń zasłony i dekoracyjnie upnij firany, lub powieś krótsze, sięgające parapetu.

3. Rolety zewnętrzne
Osłony zewnętrzne zapewniają nie tylko prywatność i ochronę przed promieniami słonecznymi, ale również zatrzymują ciepło wewnątrz domu. Rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe to nowoczesne rozwiązania montowane na zewnątrz przeszkleń, które zimą przyczynią się do zmniejszenia kosztów ogrzewania, natomiast latem pozwolą na oszczędności na klimatyzacji. Między opuszczonym panelem rolety zewnętrznej lub powierzchnią lamelową w przypadku żaluzji fasadowych, a szybą wytwarza się bariera termiczna, czyli masa powietrza, które zmniejsza wymianę ciepła. Dzięki czemu zimą nieruchome powietrze stanowi doskonały izolator chroniący wnętrza przez utratą ciepła. Więcej o roletach zewnętrznych przeczytasz w artykule >>

4. Osłony wewnętrzne

Kolejnym sposobem na zatrzymanie ciepła zimą jest montaż wewnętrznych osłon okiennych. Ich właściwości termoizolacyjne są doceniane nie tylko latem, ale również zimą. Nawet przy bardzo niskich temperaturach, okna przysłonięte plisami, roletami czy żaluzjami chronią wnętrze przez gwałtownym wychłodzeniem. Wybierając osłony wykonane ze specjalnych materiałów, które są wzbogacone o warstwę gumy czy aluminium lub plisy duo o przekroju plastra miodu otrzymujemy lepszą barierę termiczną i akustyczną. Poznaj naszą ofertę osłon wewnętrznych >>


5. Inteligenta automatyka
Szukając sposobów na zatrzymanie ciepła wewnątrz domu, warto zastanowić się nad inteligentną automatyką, która może przynieść nam wiele korzyści, nie tylko w postaci ciepła i mniejszych rachunków. Zautomatyzowanie osłon zewnętrznych i wewnętrznych pozwala na szybszą reakcję na zmianę pogody, co finalnie przykłada się na zmniejszenie strat ciepła. Na przykład zimą, podczas słonecznych dni rolety czy żaluzje fasadowe automatycznie podniosą się, aby maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne, natomiast wieczorem opuszczą się dla zwiększenia izolacji cieplnej. Sterowanie osłonami za pomocą aplikacji w smartfonie czy pilota to wyjątkowy komfort i przyjemność. Więcej o aplikacji umożliwiającej zdalne sterowanie osłonami piszemy w artykule >> „Nowość! Aplikacja Connexoon Winow RTS – steruj roletami za pomocą smartfona.


6. Odpowiednie wietrzenie


Wietrzenie pomieszczeń przy odkręconych kaloryferach to częsty powód wysokich rachunków. Zimą wietrzenie powinno być krótkie, ale intensywne. Długie wietrzenie ochładza mury, a te aby ponownie nagrzać potrzeba czasu. W wietrzeniu zależy nam przede wszystkim na wymianie powietrza na świeże. Dlatego, też zakręć grzejniki, otwórz szeroko okna i zrób przeciąg. Po chwili zamknij okna i włącz grzejniki, aby przywrócić żądaną we wnętrzu temperaturę.


7. Zakryj podłogę zimą

Podłogi są kolejnym elementem domu, który może wychładzać wnętrze. Zimny gres, kafle lub deski podłogowe potęgują wrażenie zimna. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w ogrzewanie podłogowe, ale to wiąże się z wysokimi rachunkami za jego codzienne używanie. Tańszym i szybszym rozwiązaniem, które od razu zacznie przynosić nam korzyści jest zakup dywanu. Miękki i gruby sprawi, że wnętrze nabierze przyjemnego charakteru, a chodzenie po podłodze będzie przyjemniejsze, co przełoży się na odczuwalną temperaturę.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.