Jak optycznie powiększyć okno? - radzi MK Studio

 

 

Nie każdy z nas może cieszyć się mieszkaniem w zabytkowej kamienicy lub lofcie z wysokimi sufitami i dużymi oknami, gdzie światła we wnętrzu jest pod dostatkiem. Zbyt małe i wąskie okna to zmora, którą można odczarować. Jak? Już za chwilę zdradzimy kilka sposobów na optyczne powiększenie okien.


Dekoracja małych okien to wyzwanie, przed którym często stają architekci wnętrz. Mieszkanie w bloku często wiąże się nie tylko z małym metrażem, ale również niewielkich rozmiarów oknami. Podczas aranżacji okien warto znać kilka zasad, dzięki którym nasze okno optycznie się powiększy, a my zyskamy więcej światła i przestrzeni.


Jasne kolory


Pierwszym, a zarazem najważniejszym naszym sprzymierzeńcem są kolory. Im jaśniej tym lepiej. Pastelowe kolory, beże, biel, błękity to barwy, które dodadzą lekkości i subtelności oraz optycznie powiększą nasze okna.

 

 


Białe ściany w kompozycji z jasnymi osłonami stworzą iluzję większego metrażu. Im więcej kontrastujących elementów tym pomieszczenie i samo okno będzie wydawać się mniejsze. Warto również zadbać o jasną kolorystykę stolarki okiennej.


Jednak pamiętajmy kolor to nie wszystko...


Lekkie tkaniny

 

 

 

Wybierając osłony do swoich okien, poza kolorystyką warto skupić się na materiałach z których są wykonane. Duże i grube tkaniny będą nie tylko fizycznie zabierać dodatkowe centymetry wokół okna, ale również będą skupiać na sobie uwagę, przez co okno wydawać się będzie mniejsze.


Aby optycznie powiększyć okno warto wybrać delikatne, lekko prześwitujące tkaniny, przez które słońce będzie mogło doświetlić wnętrze. Delikatnie zwisające zasłony czy firany, odciążą aranżację dodając oknom lekkości i przestrzeni.


Poziome pasy

 

 


Jeśli chodzi o wzory, ogólna zasada dekorowania małych wnętrz, jest unikanie mocnych, dużych wzorów. Nie dotyczy to jednak poziomych pasów, które są wręcz polecane. Zasłony w poziome pasy, poszerzą optycznie okno, dodając mu centymetrów.


Aby dodać wnętrzu trochę energii warto wybrać kolorowe pasy w ciepłych barwach. Poziome pasy z powodzeniem możemy zastosować zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych w stylu glamour, barokowym czy klasycznym.


Karnisz od sufitu

 

 

 

Warto pamietać również o ostatnim magicznym sposobie na optyczne powiększenie małego okna, jakim jest montaż osłony. Aby okno sprawiało wrażenie większego karnisz osłony zamontuj jak najwyżej, oczywiście najlepiej na suficie, ale tu radzimy podejście racjonalne, aby nie przedobrzyć.


Dzięki takiemu zabiegowi okno wyda się większe niż jest w rzeczywistości, a odpowiednio dobrana kolorystyka i rodzaj tkaniny nie przysłoni światła z zewnątrz.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.