Jak promieniowanie słoneczne wpływa na wybór markizy?

 


Markiza to popularna osłona tarasowa chroniąca przed promieniowaniem słonecznym. Wybierając markizę możemy cieszyć się cieniem i przestrzenią w której skutecznie się ochłodzimy i zrelaksujemy. Jak dobrać wielkość markizy, aby stworzyć optymalny cień na naszym tarasie lub balkonie?

 

Długotrwałe przebywanie na słońcu może nieść za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych. Latem najczęściej dochodzi do przegrzania organizmu i udaru słonecznego. Osłabienie, bóle głowy i nudności to często oznaki przy silnym przegrzaniu. Jak zapewnić sobie i bliskim bezpieczny odpoczynek na tarasie nawet w upalne dni?

 

Odpowiednio dobrana markiza pozwoli nam korzystać z przestrzeni na tarasie nawet, gdy żar leje się z nieba, bez obaw o nasze zdrowie. Promieniowanie słoneczne to zjawisko elektromagnetyczne, które obejmuje promieniowanie podczerwone, światło widzialne i promieniowanie UV.

 

  • Promieniowanie podczerwone to fragment fal elektromagnetycznych, którego nasze oko nie jest w stanie zobaczyć. Jest odpowiedzialne za uczucie ciepła podczas ekspozycji na słońce, dlatego nazywane jest również promieniowaniem cieplnym. Fale podczerwieni podgrzewają ciała stałe i gazy, wpływając na odczuwalną temperaturę. Inwestując w markizę z tkaniną Dickson możemy regulować uczucie ciepła pod markizą nawet do 95%, tym samym zmniejszyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń.

  • Światło widzialne to część promieniowania słonecznego, na które reaguje nasza siatkówka podczas widzenia. Nadmierna ekspozycja może powodować oślepienie, które jest szkodliwe dla naszych oczu. Zastosowanie odpowiedniej tkaniny poszycia markizy pozwoli na zmniejszenie efektu uciążliwego oślepienia. Ponadto światło widzialne przenikając przez tkaniny wpływa na efekt świetlny danego miejsca.

  • Promieniowanie UV jest niezauważalne, a mimo to powoduje wiele niepożądanych skutków takich jak: przedwczesne starzenie się skóry, pojawienie się przebarwień, poparzenia, a nawet zmiany nowotworowe. Ponadto promienie UV przyczyniają się do starzenia przedmiotów. Często przy markizach supermarketowych, klienci skarżą się iż kolory poszycia blakną, a materiał traci na wytrzymałości. Tkaniny Dickson dostępne w naszej ofercie blokują od 90% do nawet 99% promieni UV, nie tracąc przy tym na jakości.

 

Aby móc cieszyć się bezpiecznym i komfortowym wypoczynkiem na naszym tarasie, podczas wyboru markizy należy zwrócić szczególną uwagę na cień stworzony przez markizę. Odpowiednio duży ochroni nas przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego.


Cień – czym jest?


Cień
to obszar, do którego nie dociera światło, dzięki przeszkodzie ustawionej na drodze promieni słonecznych. Cień jest ruchowy i zależny od pozycji słońca. W ciągu dnia ewoluuje, zmieniając swoją wielkość i położenie. Dlatego ważne jest prawidłowe obliczenie zacienienia wytwarzanego przez markizę. Zbyt mała powierzchnia naszego zadaszenia, może nie spełnić naszych oczekiwań.

Poznaj nazewnictwo związane ze zjawiskiem cienia:


Stożek cienia
– jest to część powierzchni do której nie docierają promienie słoneczne, ponieważ zatrzymane są przez poszycie markizy.

Półcień – to miejsce na tarasie, które osłonięte przez poszycie markizy w stosunku do słońca nie jest nasłonecznione.

Wielkość i kształt stożka cienia oraz półcienia są zależne od kształtu poszycia, wielkości (1 i 2), a także od położenia poszycia względem słońca oraz jego wysokości i nachylenia.

Na poniższych grafikach, przedstawiona została różnica pomiędzy wielkością markizy (1 i 2), a półcieniem (3). Aby w pełni cieszyć się cieniem na tarasie, powierzchnia markizy powinna być większa niż obszar do zacienienia. Do powstałych wymiarów, należy dodać ok 1,50 m długości naszego materiału, a także z każdej strony dodać po 1 metrze.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej wielkości i rodzaju markizy, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Nasi eksperci odpowiedzą na każdy pytanie i dopasują markizę do wymiarów tarasu i potrzeb. Zapraszamy do kontaktu: tel. (22) 213 37 37, mob. 602 256 780 lub napisz na adres e-mail: mkstudio@o2.pl

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.