Jak wyczyścić plisy? 3 sposoby na czyszczenie żaluzji plisowanych

 

Żaluzje plisowane podobnie, jak inne osłony okienne zbierają kurz i wymagają regularnego czyszczenia. O ile zawsze podczas sprzątania pamiętamy o wytarciu kurzu z mebli, odkurzeniu dywanu czy umyciu podłogi, o tyle o plisach często zapominamy. Żeby plisy spełniały swoją funkcję i prezentowały się jak nowe przez wiele sezonów, należy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Jak czyścić plisy oraz jakich środków używać, aby ich nie uszkodzić? Dowiesz, się w tym artykule.


Żaluzje plisowane to osłony o tkaninie składanej w harmonijkę. Dużą popularność zawdzięczają oryginalnemu wyglądowi oraz swojej funkcjonalności. Dzięki możliwości przesuwania osłony dół-góra, możemy przysłonić dowolną część okna. Dlatego też przez większość czasu, plisy znajdują się w pozycji zsuniętej, zbierając przy tym kurz, który najczęściej zbiera się w najniższych warstwach osłony. Na szczęście podstawowa pielęgnacja plisy jest bardzo prosta i wymaga od nas małego zaangażowania.


Podstawowa pielęgnacja plisy


Jeśli nasza plisa jest zakurzona, wystarczy użyć specjalnej zmiotki do kurzu, suchej ściereczki z mikrofibry lub odkurzacza. Przed czyszczeniem należy rozłożyć żaluzje, aby mieć dostęp do każdego załamania. Delikatnie przecierając z góry do dołu, usuniemy kurz i inne zabrudzenia. Regularność w czyszczeniu tkaniny z kurzu zapewni nam piękny wygląd plisy przed wiele lat.


Trudniejsze zabrudzenia

 

 


Jeśli na naszej plisie pojawiły się niewielkie plamki, możemy usunąć je gąbką lub ściereczką. Podczas czyszczenia należy rozłożyć plisę i delikatnie przetrzeć miejsce zwilżoną gąbką z dodatkiem detergentu. Do czyszczenia używamy tylko łagodnych środków i letniej wody. Czyszczenie należy wykonać ostrożnie, aby nie powstały na tkaninie zacieki i odbarwienia. Jeśli obawiamy, się czy nasz środek czyszczący jest odpowiedni dla naszej osłony, warto wypróbować go w niewidocznym miejscu. Po wyczyszczeni plisę należy zostawić zwiniętą do momentu, aż będzie sucha.


Pranie plisy


W sytuacji silnego zabrudzenia, musimy zadziałać nieco intensywniej. Wypranie całej plisy w wodzie z detergentem pozwoli na dokładne wyczyszczenie żaluzji. W tym celu musimy najpierw zdemontować plisę i zanurzyć ją w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego środka. Należy pamiętać, aby temperatura wody nie przekraczała 30°C. Podczas prania możemy użyć miękkiej gąbki, aby nie uszkodzić tkaniny. Wypraną i dokładnie wypłukaną osłonę należy suszyć zwiniętą do czasu pełnego wysuszenia tkaniny. Jest to bardzo ważne, aby zachować charakterystyczny harmonijkowy wygląd osłony.


Chcąc jak najdłużej zachować piękny wygląd plis, warto regularnie dbać o ich pielęgnację. Delikatne czyszczenie, stosowanie łagodnych środków oraz systematyczne ścieranie osadzającego się kurzu to klucz do idealnie czystych plis, które będą dekoracją okna i wnętrza. Pamiętaj, zawsze przed czyszczeniem swoich osłon, należy zapoznać się z zaleceniami producenta.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.