Jak zabezpieczyć osłony tarasowe na zimę?

 

Aby cieszyć się swoimi markizami przez wiele kolejnych lat, warto odpowiednio przygotować je do zimy. Odpowiednia konserwacja minimum raz do roku zabezpieczy osłonę i przygotuje ją na nowy sezon. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować markizę i zachować jej pierwotny wygląd.


Po letnim sezonie warto podać nasze markizy generalnemu przeglądowi, aby sprawdzić stan tkanin, konstrukcji i mechanizmu działania. Należy pamiętać, że nawet najlepszej jakości materiały bez odpowiedniej pielęgnacji mogą ulec zniszczeniu. Dlatego, choć raz na rok warto dokonać przeglądu naszej markizy i poddać je dokładnemu czyszczeniu oraz w razie potrzeby również konserwacji. Najlepiej zabezpieczyć markizy jeszcze przed pierwszymi mrozami, aby uniknąć czyszczenie podczas niesprzyjającej pogody.


1. Wysusz dokładnie poszycie markizy


Jeśli twoja markiza posiada kasetę, koniecznie przed ostatnim zwinięciem dokładnie ją wysusz, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni, które są wyjątkowo trudne do usunięcia. Jeśli po intensywnym lenim sezonie zauważysz plamy pleśni, usuń plamy przy użyciu np. wody z octem. Im szybciej zareagujemy tym większa szansa na przywrócenie markizie pierwotnego wyglądu.


2. Wyczyść markizę z pyłków, liści i kurzu

 

 


Markiza z uwagi na miejsce montażu, narażona jest na zabrudzenia, zniszczenia materiału przez silny wiatr czy wypłowienie materiału od silnego słońca. Drobne liście i pyłki należy strząsnąć przed ewentualnym myciem za pomocą zmiotki lub odkurzyć. Tę czynność należy powtórzyć również w przypadku stelaża, który podobnie jak poszycie również się brudzi. Polecamy takie czyszczenie przeprowadzać raz na jakiś czas podczas sezonu, aby zachować czystość tkaniny i konstrukcji przez cały okres korzystania.


3. Usuwanie plam


Kiedy nasza markiza jest już wyczyszczona z pozostałości natury, możemy przejść do dokładniejszego czyszczenia. Do usuwania plam nie używamy detergentów i innych środków czyszczących nie przeznaczonych do markizy. O zastosowaniu myjki wysokociśnieniowej również zapomnijmy. Należy pamiętać, że poszycia markizy nie pierzemy w pralce! W przypadku drobnych plam i mocniejszych zabrudzeń używamy miękkiej szczotki oraz wody o temperaturze ok. 40 stopni z dodatkiem delikatnego środka piorącego np. roztworem z płatków mydlanych (stężenie 5%). Po oczyszczeniu plam, należy dokładnie spłukać tkaninę.


UWAGA! Markizę po wyczyszczeniu należy zostawić do całkowitego wyschnięcia. Nie można zwijać wilgotnej markizy.


4. Czyścimy elementy mechaniczne

 

 


Koniecznie podczas czyszczenia musimy zadbać również o elementy mechaniczne. Stelaż i elementy techniczne wycieramy podobnie jak resztę markizy. Należy pamiętać, aby części przewodzące prąd nie miały kontaktu z woda, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo zwarcia.

5. Sprawdzamy wszystkie elementy ruchome


Podczas konserwacji naszej markizy, należy zwrócić uwagę na wszelkie elementy ruchome. Dokładnie sprawdzić np. czy śruby nie poluzowały się, czy nasza markiza podczas rozsuwania i zwijania nie skrzypi, czy elementy markizy są bez uszczerbku. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości w działaniu, należy sięgnąć po pomoc profesjonalistów i dokonać przeglądu serwisowego.


Podczas corocznego czyszczenia należy wszystkie elementy ruchome m.in. przeguby, łańcuchy ramion naciągowych oraz prowadnice boczne zabezpieczyć olejem lub silikonem.

 

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.