Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Poznaj sposoby na oszczędzanie energii jesienią i zimą

 

Drzewa przybierają jesienne kolory, temperatura powietrza coraz mniej zachęca do spacerów, a dzień niemiłosiernie staje się coraz krótszy. Nie ma wątpliwości, jesień coraz śmielej puka do naszych drzwi. Wrzesień i październik to czas, kiedy sezon grzewczy startuje, a wraz z nim coraz większe obciążenia budżetu domowego. O sposobach na oszczędności związane z ogrzewanie piszemy poniżej.

 

Sposobów oszczędzania energii jest wiele, dziś przedstawimy Wam kilka, które naszym zdaniem pozwolą zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 30%. Podczas wyboru metody na oszczędności, warto myśleć długofalowo, przecież co roku ogrzewamy nasze domy i mieszkania oraz ponosimy opłaty związane z ogrzewaniem. Wrzesień to doskonały czas na przygotowania do sezonu grzewczego. Wiemy, jak rachunki za energię mogą obciążyć domowy budżet, dlatego też warto zawczasu przeanalizować sposoby, które pozwolą nam obniżyć rachunki za energię.

 

Jak już wspomnieliśmy na początku sposobów na oszczędności energii cieplnej jest wiele. Jedne wymagają inwestycji, a inne to drobiazgi, które możemy wdrożyć od razu. Warto poznać je wszystkie, by móc zdecydować, na które możemy sobie pozwolić.

 

Uszczelnij okna i drzwi

 

Oto jeden z najbardziej oczywistych sposób na oszczędzanie energii cieplej w domu, o którym często zapominamy. Przez nieszczelne okna i drzwi ucieka najwięcej ciepła, zwłaszcza w przypadku starszego budownictwa. Przed sezonem warto sprawdzić, czy uszczelki nie są zużyte i nie wymagają wymiany. Wystarczy przejechać dłonią wzdłuż futryny, by przekonać się, czy występuje nieszczelność. Wymiana uszczelki to koszt zaledwie kilku złotych, a oszczędności mogą sięgnąć sporych kwot.

 

Wyreguluj okna

 

Niewiele osób jest świadomych, że okna możemy regulować w zależności od pory roku. Za pomocą rolki regulującej w formie bolca, możemy kontrolować stopień docisku uszczelki. Rozwiązanie to pozwala zwiększyć lub zmniejszyć docisk, co przekłada się na ilość powietrza przedostającego się do wnętrza. Co okazuje się niezwykle ważne w sezonie grzewczym, gdzie przez odpowiedni docisk możemy zminimalizować straty ciepła i zmniejszyć zużycie energii.

 

Odpowiednia wewnętrzna osłona okienna

 

Kolejnym sposobem na walkę z dużymi rachunkami za ogrzewanie jest wyposażenie naszych okien w odpowiednie osłony. Jest to niezwykle ważne w przypadku dużych przeszkleń lub okien na poddaszu, przez które może uciekać dużo ciepła. Rolety, żaluzje czy plisy zamontowane w świetle szyby, skutecznie zatrzymają uciekające ciepło, a tym samym redukują koszty użytkowania budynku.  

Ważne jest, by osłony umożliwiały łatwe korzystanie z naturalnego ogrzewania, jakim są promienie słoneczne. W ciągu dnia, gdy słońce przyjemnie grzeje, odsłoń osłony, by padające promienie słoneczne ogrzały wnętrze pomieszczenia. Korzystanie z naturalnego ciepła słońca, pozwoli na oszczędności w ciągu dnia. W nocy postępuj odwrotnie. Szczelnie zasłaniaj plisy, rolety czy zasłony, by zmniejszyć stratę ciepła.

 

Dodatkowo decydując o rodzaju osłony, warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami tkanin, które w dobie technologicznego postępu mogą posiadać niezwykłe właściwości. Wzbogacone o warstwę gumową lub aluminium zapewniają lepszą ochronę termiczną. Przy wyborze rolety plisy czy żaluzji warto zwrócić uwagę na przyleganie osłony do szyby. Zastosowanie prowadnic pozwoli na jeszcze lepszą izolację przy zamkniętej osłonie, co przełoży się na oszczędności w ogrzewaniu. Takie rozwiązanie jest szczególnie istotne przy oknach np. na poddaszu czy ogrodzie zimowym, gdzie okna usytuowane są pod różną płaszczyzną.    

 

Ciekawą propozycją są plisy duo, które wykonane są z dwóch warstw materiału. Ich przekrój przypomina plaster miodu, dzięki czemu stanowią dodatkową ochronę przed ucieczką ciepła zimą. Specjalne kanaliki tworzą powietrzną warstwę izolującą, spowalniając tym samym utratę ciepła jesienią i zimą. 

 

Nie zasłaniaj grzejników

 

Skoro jesteśmy już przy osłonach wewnętrznych, warto zwrócić uwagę na ich długość. Dlaczego jest to istotne? Zasłony i firany sięgające do podłogi, zasłonięte nocą powodują, że większość ciepła utrzymywana jest pomiędzy tkaniną, a oknem. Zatrzymane ciepło nie ogrzewa pomieszczenia, przez co odczuwalna temperatura w całym domu jest mniejsza. Wszelkie osłony okienne w okresie zimowym powinny sięgać do parapetu, by nie zasłaniać grzejników. Dobrym rozwiązaniem jest duet zasłon i rolet rzymskich, które są niezwykle efektowne i praktyczne. Podobnie zadziałają zasłony z roletami, plisami czy żaluzjami, które zapewnią ciepło w domu.

 

Zainwestuj w rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe

 

Poza osłonami wewnętrznymi, chroniącymi od wewnątrz wnętrze przed utratą zimna, coraz częściej montowane są dodatkowe osłony od zewnątrz. W przypadku dużych szklanych powierzchni jest to rozwiązanie niezwykle skuteczne, gdyż zasłonięte rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe, mogą zminimalizować utraty ciepła o 15 %, a w przypadku starszych okien nawet do 30%.

 

Duże okna prezentują się niezwykle okazale, jednak poza wieloma zaletami, mają też wady. Zimą szybciej się wychładzają i przyczyniają się do wyższych rachunków za ogrzewanie. Jak temu zapobiec? Poza inwestycją w energooszczędne okna warto rozważyć montaż rolet zewnętrznych lub żaluzji fasadowych.

 

W przypadku rolet zewnętrznych za ochronę termiczną odpowiada sam pancerz osłony. Zasłonięty tworzy poduszkę nieruchomego powietrza, która wypełnia przestrzeń pomiędzy roletą a oknem. Ciepłe powietrze stanowi doskonały izolator, który z jednej strony blokuje przenikanie zimna do wnętrza i ucieczkę ciepła na zewnątrz. Ponadto lamele wypełnione pianką poliuretanową mają właściwości termoizolacyjne, które gwarantują dodatkową izolację termiczną.

 

Drugą propozycją osłon montowanych na zewnątrz są żaluzje fasadowe, które idealnie nadają się do stosowania w przypadku dużych okien. Ich budowa opiera się na obrotowych lamelach, którymi możemy dowolnie sterować. Ustawiając żaluzje w pozycji zamkniętej latem, zapobiegamy nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, natomiast zimą utracie ciepła. Zastosowane na wielkogabarytowych powierzchniach stanowią izolator, który spowalnia wymianę ciepła, przed co zimą oszczędzamy na ogrzewaniu.

 

Automatyka pogodowa

 

Kolejnym sposobem na oszczędności energii cieplnej może być nowoczesna technologia, która wprowadzi nasz dom na wyższy poziom bezpieczeństwa, energooszczędności i wygody. Rozwiązaniem, który chcemy Ci przedstawić jest inteligentny system automatyki domowej od SOMFY. Za pomocą jednego urządzenia możemy sterować każdą osłoną wewnętrzną, zewnętrzną, zadaszeniem tarasu, bramą, ogrzewaniem czy oświetleniem. Jak zatem technologia może przełożyć się na oszczędności jesienią i zimą? Rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe wyposażone w czujnik pogodowy, automatycznie dostosowują się do warunków panujących na zewnątrz, całkowicie bez naszej ingerencji. O poranku czujniki otworzą rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe, by w pełni wykorzystać światło dzienne do ogrzania wnętrza, tym samym oszczędzając energię na ogrzewanie w ciągu dnia. Wieczorem czujniki automatycznie zamkną osłony po to, by zapobiec utracie ciepła i w efekcie zmniejszając koszty poniesione na ogrzewanie. Dzięki systemom SOMFY jesień i zima może być ciepła i ekonomiczna. Dodatkowo inteligentne zarządzanie domem, pozwala tworzyć scenariusze, które możemy włączyć za pomocą aplikacji lub pilota i dostosować ustawienie osłon wewnętrznych i zewnętrznych do pogody i naszych potrzeb.  

 

Okres jesienno-zimowy wywołuje u wielu mieszane uczucia. Niezależnie od tego, czy lubimy ten czas, czy też nie, wpływu na pogodę niestety nie mamy. Dlatego też warto zawczasu poznać sposoby na ogrzanie domu, by w sezonie móc cieszyć się ciepłem i niskimi rachunkami.  Stawiając na smart urządzenia, właściwe przyzwyczajenia i odpowiednio dobrane osłony okienne, możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu, nie rezygnując z wygody i komfortu.

 

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.