Jaką roletę zewnętrzną wybrać? Poradnik

 

 

Rolety zewnętrzne to doskonały sposób na utrzymanie we wnętrzu domu temperatury idealnej, zarówno latem, jak i zimą. Dodatkowo pełnią skuteczną ochronę przed złodziejami i zmienną pogodą. Wybór odpowiedniej rolety zewnętrznej zależy, przede wszystkim od tego kiedy się na zakup decydujemy – w trakcie budowy czy już przy wybudowanym domu. W tym artykule dowiesz się jakie rodzaje rolet zewnętrznych mamy do wyboru i kiedy najlepiej zająć się ich wyborem. 


Dlaczego warto zdecydować się na rolety zewnętrzne?


Rolety zewnętrzne zapewniają domownikom prywatność, ochronę przed hałasem oraz bezpieczeństwo. Okna wyposażone w rolety zewnętrzne skutecznie odstraszają złodziei. Ponadto latem chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się, a zimą ograniczą utratę ciepła przez okna, zmniejszając tym samym opłaty za ogrzewanie.

Rolety zewnętrzne zabezpieczają również okna przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. przed śniegiem, porywistym wiatrem czy gradem. Inwestując w nowoczesne zewnętrzne systemy osłonowe możemy spać spokojnie. Jeśli odpowiednio wcześnie zdecydujemy się na zakup, kasety rolet zewnętrznych mogą być zupełnie niewidoczne. 


Kiedy powinniśmy zdecydować o zakupie rolet zewnętrznych?

 

 


Rolety zewnętrzne warto zaplanować już przy wyborze projektu domu, szczególnie gdy chcemy aby były niewidoczne. Na tym etapie możemy wybrać dowolny rodzaj rolety zewnętrznej. W przypadku rolet nadprożowych i naokiennych, skrzynkę rolety możemy całkowicie ukryć. Jeśli natomiast zdecydujemy się na montaż rolet zewnętrznych już na etapie budowy możemy wybrać rolety podtynkowe. Wtedy należy zadbać o odpowiednie przygotowanie nadproża, osadzenie okien i podjąć decyzję dotyczącą zabudowy skrzynki, która może mieć od 15 do 18 cm, a w przypadku okien o dużych gabarytach nawet do 21 cm głębokości. Ocieplenie domu przynajmniej 20 cm warstwą stropianu lub wełną, gdy skrzynka rolety zewnętrznej ma do 18 cm, pozwoli na ukrycie kasety aby była całkowicie niewidoczna. Poza walorami estetycznymi, roleta po zwinięciu nie zasłania okna, przez co światło słoneczne przenika do wnętrza przez całe okno. 


Gdy nasz dom jest już ukończony, ocieplony i otynkowany, możemy zdecydować się na montaż rolet elewacyjnych ze skrzynką montowaną na zewnątrz domu, najczęściej do ramy okiennej, która niestety cześciowo zasłania powierzchnię okna. W przypadku okien do 160 cm, skrzynka rolety ma od 15-16 cm, natomiast przy oknach balkonowych do 18 cm. W przypadku rolet elewacyjnych dostęp do skrzynki jest na zewnętrz, co jest istotne gdy chcemy serwisować osłonę, niestety takie rozwiązanie ma również wady. Kaseta cześciowo przysłania okno, ograniczają ilość światła wpadającego do wnętrza. Dlatego istotne, jest aby decyzję o zakupie rolet zewnętrznych podjąć już na etapie projektowania domu. 


Jakie mamy rodzaje rolet zewnętrznych?

 


Rolety nadprożowe
montujemy na etapie budowy domu. Podczas wznoszenia ścian osadzamy skrzynki rolety, kiedy nasze okna są już wstawione – zakładamy pancerz i montujemy prowadnice do rolety zewnętrznej. Wybierając rolety nadprożowe cała skrzynka jest schowana przed oknem w nadprożu. Nie ingerujemy w wygląd elewacji budynku, nadproże staje się integralną częścią muru. Takie rozwiązanie polecane jest przy budynkach energooszczędnych.  


Rolety naokienne
instalowane są we wnęce okienne na etapie osadzania okien. Skrzynkę rolety montuje się do górnej części ościeżnicy przy wykorzystaniu specjalnego profilu. Dostęp do skrzynki przy roletach naokiennych jest od wewnątrz budynku. 


Rolety podtynkowe
to nowoczesne rozwiązanie, przeznaczone zarówno do nowo budowanych domów, jak i obiektów już istniejących . Skrzynka rolety montowana jest na zewnątrz budynku co znaczenie ułatwia prace serwisowe. Instalacja rolety nie wymaga ingerencji w okna czy drzwi, należy jednak pamiętać aby były wysunięte o kilka centymetrów w stosunku do nadproża. Gdy zamontujemy prowadnice do ramy okiennej i nałożymy na nie skrzynki, powstanie szczelina, w którą będzie można wsunąć płytę ocieplenia, aby zmniejszyć mostek termiczny. 


Rolety zewnętrzne – jakie sterowanie wybrać?

 


Jeśli zależy nam na wygodzie, polecamy sterowanie elektryczne, na które warto zdecydować się już na etapie montażu całej instalacji elektrycznej w domu. Możemy wybrać sterowanie rolety pilotem, w tym przypadku wystarczy nam jedynie przewód do zasilania silnika, natomiast gdy chcemy zarządzać naszymi roletami za pomocą włączników – należy doprowadzić przewód bezpośrednio od silnika do włącznika. 


Obecne rozwiązania na rynku, pozwalają nam na sterowanie kilka roletami jednocześnie. Wyposażenie rolet w silniki radiowe obsługiwane przez pilota, znacznie ułatwi codzienność. Natomiast grupowe zarządzanie roletami zewnętrznymi w przypadku włączników, wymaga dodatkowych kosztów ciągnięcia kabli i wykorzystania specjalnych przekaźników, co w konsekwencji znacznie podnosi cenę. 

 

 

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.