Markiza czy Pergola: Jakie zadaszenie wybrać na Twój taras?

 

Planując zadaszenie tarasu, często stajemy przed dylematem: markiza czy pergola? Oba rozwiązania mają swoje unikalne zalety i mogą być idealnym wyborem w zależności od potrzeb, stylu i budżetu. W tym artykule dokładnie przyjrzymy się obu opcjom, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla Twojej przestrzeni na świeżym powietrzu.


Zastanawiasz się, jakie zadaszenie wybrać na swój taras - markizę czy pergolę? Wybór idealnego zadaszenia może być trudny, zwłaszcza gdy każda z opcji ma swoje unikalne zalety i wady. W tym artykule dokładnie przyjrzymy się obu rozwiązaniom, omawiając ich funkcjonalność, trwałość oraz estetykę. Dowiesz się, które zadaszenie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, stylowi życia i budżetowi. Przekonaj się, jak markiza i pergola mogą odmienić Twoją przestrzeń na świeżym powietrzu, tworząc idealne miejsce do relaksu. Czytaj dalej, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojego tarasu!


Markiza – elastyczność i funkcjonalność


Zalety markiz

 • Ochrona przed słońcem: Markizy to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują elastycznej ochrony przed słońcem. Dzięki możliwości łatwego rozkładania i składania, możemy regulować ilość światła docierającego na taras w zależności od pory dnia i naszych potrzeb.
 • Prostota montażu: Montaż markizy jest zazwyczaj mniej skomplikowany niż pergoli. Wiele modeli można zamontować samodzielnie lub z minimalną pomocą specjalistów, co obniża koszty instalacji.
 • Styl i różnorodność: Markizy dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wzorów, co pozwala na idealne dopasowanie ich do stylu naszego domu i ogrodu. Możliwość wyboru materiałów o różnym stopniu przepuszczalności światła daje dodatkowe możliwości aranżacyjne.
 • Oszczędność miejsca: Gdy markiza jest złożona, praktycznie nie zajmuje miejsca, co jest szczególnie ważne na małych tarasach i balkonach. Dzięki temu możemy cieszyć się pełnią przestrzeni, gdy zadaszenie nie jest potrzebne.


Wady markiz

 • Ograniczona ochrona: Markizy zapewniają doskonałą ochronę przed słońcem, ale ich skuteczność w ochronie przed deszczem i wiatrem jest ograniczona. W przypadku intensywnych opadów lub silnych wiatrów konieczne może być ich złożenie, co zmniejsza ich użyteczność w trudniejszych warunkach pogodowych.
 • Mniejsza trwałość: W porównaniu z pergolami, markizy mogą być mniej trwałe, szczególnie te wykonane z tańszych materiałów. Regularne narażenie na warunki atmosferyczne może skrócić ich żywotność, co wymagać będzie częstszej konserwacji lub wymiany.


Pergola – trwałość i elegancja


Zalety pergoli

 • Solidna konstrukcja: Pergole są znane ze swojej wytrzymałości i trwałości. Wykonane z drewna, metalu lub kompozytu, mogą wytrzymać trudne warunki atmosferyczne przez wiele lat, oferując długotrwałą ochronę i komfort.
 • Estetyka: Pergole dodają elegancji i klasy każdej przestrzeni na świeżym powietrzu. Ich struktura może być uzupełniona o rośliny pnące, zasłony czy oświetlenie, co tworzy przytulne i stylowe miejsce do relaksu.
 • Wszechstronność: Pergole mogą być zaprojektowane tak, aby pasowały do różnych stylów architektonicznych, od nowoczesnych po klasyczne. Dodatkowo, wiele modeli oferuje możliwość instalacji ruchomych lameli lub rolety, co pozwala na kontrolowanie ilości światła i cienia.
 • Całoroczna funkcjonalność: W przeciwieństwie do markiz, pergole mogą być używane przez cały rok. Ich solidna konstrukcja chroni przed deszczem, śniegiem i wiatrem, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem na każdą pogodę.


Wady pergoli

 • Wyższy koszt: Pergole są zazwyczaj droższe w zakupie i montażu niż markizy. Solidna konstrukcja i jakość materiałów podnoszą cenę, co może być barierą dla niektórych budżetów.
 • Mniej elastyczności: W porównaniu z markizami, pergole oferują mniej elastyczności w zakresie regulacji cienia. Choć niektóre modele mają ruchome elementy, większość pergoli jest stała, co oznacza, że nie można ich łatwo złożyć lub przenieść.
 • Zajmują więcej miejsca: Pergole zajmują więcej miejsca niż markizy, co może być problematyczne na małych tarasach czy balkonach. Ich struktura wymaga odpowiedniej przestrzeni, aby wyglądała proporcjonalnie i funkcjonalnie.


Jak wybrać idealne zadaszenie?


Rozważ swoje potrzeby

Przy wyborze między markizą a pergolą, najważniejsze jest rozważenie własnych potrzeb i stylu życia. Jeśli potrzebujesz elastycznego rozwiązania, które można łatwo dostosować do zmieniających się warunków pogodowych, markiza może być lepszym wyborem. Z kolei, jeśli zależy Ci na trwałym, eleganckim zadaszeniu, które będzie służyć przez wiele lat, pergola może być idealnym rozwiązaniem.


Oceń dostępną przestrzeń


Ważnym czynnikiem jest również dostępna przestrzeń. Na małych tarasach i balkonach markiza może okazać się bardziej praktyczna, podczas gdy na większych przestrzeniach pergola stworzy imponujący punkt centralny.

Budżet

Nie można zapominać o budżecie. Markizy są zazwyczaj tańsze i prostsze w montażu, podczas gdy pergole mogą wymagać większej inwestycji zarówno na etapie zakupu, jak i instalacji.


Estetyka

Styl i estetyka również odgrywają kluczową rolę. Markizy oferują szeroką gamę wzorów i kolorów, które łatwo można dopasować do istniejącej aranżacji, podczas gdy pergole dodają przestrzeni elegancji i trwałości.


Klimat i warunki pogodowe

Ostatecznie warto wziąć pod uwagę klimat i warunki pogodowe w Twojej okolicy. Jeśli mieszkasz w regionie o częstych opadach deszczu lub silnych wiatrach, pergola może być bardziej odpowiednia. Z kolei w ciepłych, słonecznych klimatach markiza może zapewnić niezbędny cień i komfort.

 

Wybór między markizą a pergolą zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych potrzeb, dostępnej przestrzeni, budżetu i preferencji estetycznych. Oba rozwiązania mają swoje unikalne zalety i mogą znacząco poprawić komfort korzystania z przestrzeni na świeżym powietrzu. Niezależnie od wyboru, zarówno markiza, jak i pergola mogą stworzyć idealne miejsce do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu, przekształcając Twój taras w wyjątkową oazę spokoju i komfortu.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.