Pokój nastolatka - na co zwrócić uwagę wybierając osłonę okienną do pokoju ucznia?

 

 

Zbliżający się nowy rok szkolny to doskonały moment na przeprowadzenie metamorfozy pokoi naszych dzieci. Zanim jednak wybierzemy meble, dodatki i kolorystykę, warto zastanowić się również nad odpowiednią osłoną okienną, która zapewni komfortowe warunki do snu i nauki?

 

Wybór osłony okiennej do pokoju nastolatka to nie lada wyzwanie. Dopasowanie osłony, która jednocześnie będzie funkcjonalną i bezpieczną dekoracją okna, a także spełni wizualne oczekiwania młodzieży, może zająć trochę czasu i zaangażowania, aby uzyskać w pełni satysfakcjonujący efekt. Dziś podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając osłonę okienną, by sprostać niełatwym wymaganiom: nastolatków i rodziców.

 

Psychologia kolorów

 

Wiedza o tym, jak kolory działają na naszą psychikę, pozwoli dopasować osłony idealne dla naszego dziecka. Niektóre barwy są w stanie dodać pewności nieśmiałemu dziecku, wyciszyć gorący temperament, wspomóc w koncentracji czy dodać zapału do działania. Wybierając kolor osłon okiennych, przyjrzyjmy się również upodobaniom i temperamentowi naszego nastolatka.

 

W przypadku dorastającego dziecka, który wkracza często w okres buntu pogodzenia gustu nastolatka, obowiązujących trendów i wiedzy o psychologii kolorów wymaga od nas lub architekta wiele pracy i zaangażowania. Jednak warto podjąć wyzwanie, gdyż kolory mają ogromne znaczenie w nauce, koncentracji, zapamiętywaniu, wyciszeniu czy relaksie.

 

Więcej o psychologi kolorów pisaliśmy w artykule: "Jak kolory na nas wpływają?"

 

Wsparcie kreatywności

 

 

Wzory czy jednolite tkaniny? To kolejne ważne pytanie, które warto przedyskutować z dzieckiem. Ciekawe geometryczne printy rozbudzą wyobraźnię i dodadzą pozytywnej energii do codziennego działania. Roślinne motywy pomogą się zrelaksować i wyciszyć. Większe desenie dodadzą charakteru wnętrzu, natomiast mniejsze printy na osłonie okiennej płynnie dopełnią całą wnętrze, tworząc spójną aranżację. Wzór na osłonie przeciwsłonecznej nada wnętrzu oryginalności i podkreśli indywidualizm młodego człowieka.

 

Jakość snu

 

Wybierając osłonę okienną do pokoju nastolatka, warto oprzeć swój wybór na wiedzy ekspertów i wynikach przeprowadzonych badań. Sen odgrywa bardzo znaczącą rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. Jego nieodpowiednia jakość lub brak, może powodować zmęczenie, brak koncentracji, rozdrażnienie, spadek nastroju oraz trudności w regulacji emocji. Według najnowszych badań optymalna ilość snu wśród nastolatków powinna wynosić od 8 do 10 godzin. Wówczas, jego zdolność do przyswajania wiedzy i gotowość do pracy jest na najlepszym poziomie. Jak zatem dobrać osłonę okienną, aby zapewnić odpowiednie warunki do odpoczynku i snu.

 

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na poziom zacienienia, jakie zapewni opuszczona osłona. Jest to ważne, szczególnie gdy okna pokoju nastolatka wychodzą na ulicę w mieście. Latarnie świecące całą noc, przejeżdżające samochody, czy światło emitowane przez witryny sklepowe mogą pogarszać jakość snu. Dlatego też warto wybrać osłonę wykonaną z tkanin zaciemniających, które zapewnią odpowiednie warunki do snu nawet w ciągu dnia. Dodatkowo tkaniny w ciemnych kolorach przepuszczają mniej świata niż jasne.

 

Komfort nauki

 

 

W pokoju nastolatka nie może zabraknąć miejsca do nauki. Prawidłowo ustawione biurko, powinno zapewniać dostęp do światła dziennego, które jest najzdrowsze dla oczu i najlepsze do nauki. Jadnak nadmiar słońca, refleksy odbijające się od monitora komputera, czy promienie rażące w oczy to niestety problem pokoi usytuowanych od strony południowej lub południowo-zachodniej. W takich pokojach z pomocą może przyjść osłona okienna, która poskromi promienie słoneczne i zapewni odpowiednie warunki do nauki.

 

Osłona okienna odbijająca promienie słoneczne zapewni ochronę przed refleksami. Dzięki podgumowaniu lub pokryciu specjalną powłoką aluminiową tkaniny od strony szyby zabezpieczymy pokój również przed silnym nagrzewaniem. Co ciekawe, w przypadku takich antyrefleksyjnych osłon nie ma znaczenie ich kolorystyka, ponieważ bez względu na barwę zatrzymują światło w 100%.

 

Wybór osłony okiennej do pokoju nastolatka to nie łatwa sprawa. Aby ułatwić sobie zadanie, warto zwrócić uwagę na kolorystykę, wzór, poziom transparentności i możliwości odbijania promieni słonecznych. Dobrze dobrana osłona będzie nie tylko spełniała swoją funkcję ochronną, ale również odzwierciedlała indywidualność naszego dziecka. Dlatego też warto przed zakupem przedyskutować wybór z lokatorem, by sam mieszkaniec był pełni zadowolony.

 

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

 

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.