Poradnik - czym kierować się podczas wyboru zasłon i firan do salonu?

 

 

Zasłony i firany to jedne z najpopularniejszych dekoracji okiennych. Mimo pojawienia się na rynku wielu nowocześniejszych osłon okiennych, typu rolety, żaluzje czy plisy, tradycyjne osłony mają wielu wiernych  zwolenników. Szeroka oferta materiałów, wzorów i kolorów może utrudnić stworzenie „modnej”dekoracji okiennej. Jeśli chcesz stworzyć w swoim salonie prawdzie piękną dekorację okienną za pomocą zasłon i firan, zapraszamy do dalszej lektury.

Odpowiednio dobrana aranżacja okna może całkowicie odmienić wnętrze salonu. Przebierając w kolorach, grubości materiału czy upięciu zasłon, możemy dodać wnętrzu ciepła, nowoczesności czy prywatności. Wszytko zależy od tego, czego oczekujemy od nowej aranżacji oraz ilości światła, które dostaje się do wnętrza.


Grubość zasłon – lekkie czy grube?

 

 

Wybierając gramaturę materiału na zasłony, musimy zwrócić uwagę na 3 ważne spraw.

Po pierwsze, jak duży jest salon? Jeśli dysponujemy salonem o dużej powierzchni z wysokimi oknami, możemy śmiało sięgnąć po materiały o grubym splocie, np. z weluru. Pluszowe materiały są grube i ciężkie, przez co zabierają miejsce przy oknie. Grube zasłony z weluru czy aksamitu dodadzą wnętrzu ciepła i przytulności. Z kolei materiały z poliestru charakteryzują się lekkością i transparentnością, co będzie bardzo przydatne w skromniejszych salonach.


Po drugie
, ile światła w ciągu dnia dostaje się do wnętrza salonu. Jeśli nasz salon znajduje się po zachodniej lub południowej stronie, śmiało możemy przebierać w materiałach o grubszym splocie. Natomiast w salonach mniej nasłonecznionych, polecamy zasłony półprzezroczyste, które w ciagu dnia zapewnią prywatność, ale nie zaciemnią wnętrza. 


I po trzecie, musimy zwrócić uwagę na styl, w którym nasz salon jest zaaranżowany. Oczywiście mamy ułatwione zadanie, gdy dekorujemy wnętrze od początku. Jednak, gdy chcemy zmienić dekorację okna nie ruszając reszty wnętrza, musimy zwrócić uwagę w jakich kolorach, wzorach i stylu są na meble, dodatki i  ściany.


W przypadku salonu bogato zdobionego, z wzorzystymi tapetami, powinniśmy wybrać zasłony i firany gładkie, bez dodatkowych wzorów. Jednak gdy nasz salon jest zaaranżowany w spokojnym, klasycznym stylu, możemy pozwolić sobie na szaleństwo pod postacią wzorzystych zasłon i firan. Takim zabiegiem dodamy wnętrzu charakteru i energii.


Upięcie zasłon


Podczas wyboru zasłon i firan, upięcie pozostaje bardzo istotną kwestią, wpływającą na ogólny charakter całego salonu. Najcześciej w Polskich domach spotykamy tradycyjną formę zasłon wiszących „wolno”, ale lekko marszczonych. Z karniszem zamontowanym na suficie, a materiał sięga do samej podłogi. Jest to doskonały zabieg optycznego podwyższenia wnętrza salonu. Szczególnie gdy wybierzemy gładkie, jednokolorowe zasłony i firany.

 

 

Zasłony podpinane w stylu pałacowym, doskonale prezentują się we wnętrzach w stylu glamour, francuskim i prowansalskim. Najcześciej spotykaną formą upięcia jest zastosowanie w połowie ich długości ozdobnych klamer, dekoracyjnych sznurów zakończonych „chwostem” lub pasów z tego samego materiału co zasłony. 


Kolorystyka zasłon i firan

Salon to centralne miejsce w każdym domu, spędzamy w nim wiele czasu z rodziną i przyjaciółmi, przyjmujemy w gości i odpoczywamy. Urządzenie idealnego salonu nie jest proste, dlatego ważne jest drobiazgowe przemyślenie każdego dodatku.

Odpowiednio dobrane kolory we wnętrzu, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Niektóre barwy, będą wprawiały nas w pozytywny nastrój, inne pomogą nam w skupieniu, a jeszcze inne będą powodowały irytację, a nawet złość. Dlatego warto, poza aktualnymi trendami, zwracać uwagę, jak dana barwa wpływa na nasze emocje.

 Zasłony są idealnym dopełnieniem wnętrz zarówno monochromatycznych, jak i kolorowych. W pierwszym przypadku, gdy nasze wnętrze jest stonowane i przeważają w nim beże, kremy oraz biel, możemy udekorować okno w podobnej tonacji, przez co całe wnętrze będzie subtelne i eleganckie. 


Ale jeśli takie wnętrze do nas nie przemawia, i brak nam koloru, zasłony w intensywniejszym,  oczywiście pasującym kolorze, przełamie „nudną” aranżację. Dodatkowy kolor doda wnętrzu energii, a przy okazji i nam, gdy będziemy spędzać w salonie czas. Wybór koloru zależy od ciebie! Skorzystaj z naszego poradnika kolorów >>   Jak kolory na nas wpływają?

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.