Poradnik – jak wybrać poduszki dekoracyjne?

Poduszki dekoracyjne w salonie na szarej sofie

 

Poduszki ozdobne to jeden z podstawowych elementów dekoracyjnych salonu czy sypialni. Wystarczy zmiana koloru, wzoru czy tkaniny poszewki, aby dodać wnętrzu przytulności i ciepła. Wybór poduszek może wydawać się prosty, jednak w rzeczywistości gdy dochodzi do pytań o wielkość, kolor czy tkaninę pojawiają się schody. W tym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych zasad, które ułatwią podjęcie właściwych decyzji zakupowych.


Odpowiednio dobrane poduszki potrafią zdziałać cuda nawet ze starą kanapą. Przed wiekami oznaczały bogactwo i władzę, dziś każdy może je mieć w swoim salonie, sypialni, na fotelu czy łóżku. Podniosą komfort odpoczynku, ozdobią pomieszczenie i odmienią wnętrze zgodnie z wybranym stylem. Możemy przebierać w kolorach, wzorach, kształtach, rozmiarach i tkaninach – tworząc aranżację o niepowtarzalnym wyglądzie.


Rozmiar poduszek

 

 

Rozmiary poduszek dekoracyjnych

 

Wybór rozmiaru poduszek zależy przede wszystkim od wielkości kanapy, łóżka lub fotela, który miały by ozdobić. W przypadku sof 3-osobowych, dobrze będą prezentowały się poduszki o wymiarach od 45x45cm do 50x50cm. Natomiast dla posiadaczy dużych, narożnych, rozbudowanych sof polecamy poduszki ozdobne XXL o wymiarach od 60x60cm do 70x70cm. Małe poduszki o wymiarach od 35x35cm do 40x40cm, sprawdzą się gdy kanapa nie jest duża i dodatkowo jej oparcie jest niskie. Ponadto niewielkich rozmiarów poduszki będę wspaniale wyglądać na fotelach, krzesłach lub łóżku w sypialni.

Jednak zachęcamy również do eksperymentowania. Kompozycje oparte na różnych wymiarach wprowadzą do salonu oryginalność i designerski wygląd. Baw się formą i twórz ciekawe aranżacje, wykorzystując 4-5 poduszek o różnych rozmiarach. Efekt może cię naprawdę miło zaskoczyć.


Ilość poduszek

 

Ilość poduszek dekoracyjnych

 

 

W przypadku ilości poduszek obowiązują dwie zasady. Po pierwsze wyboru dokonujemy na podstawie wielkości sofy, fotela czy łóżka. Na większej sofie zmieścimy ok 5-6 poduszek, na sofie 2 osobowej ułożymy 3-4, natomiast fotel czy szezlong będzie dobrze wyglądał z 1-2 poduszkami.

Druga zasada doboru ilości poduszek zależy od stylu w jakim aranżujemy dane pomieszczenie. Klasyczne wnętrze, wymaga parzystej liczy poduszek o podobnych wzorach, kolorach i fakturach. Jest najczęściej spotykanym ułożeniem, zazwyczaj są to 1 lub 2 poduszki, po każdej ze stron. Natomiast gdy lubimy nowoczesne i designerskie wnętrza, możemy pozwolić sobie na większą swobodę i ułożyć nieparzystą liczbę poduszek.

Niezależnie jaką ilość poduszek dekoracyjnych zdecydujesz się położyć na swojej sofie, warto trzymać się zasady, że duże poduszki układamy na zewnątrz i dokładamy coraz mniejsze do środka. Dla odważnych proponujemy artystyczny nieład, poduszki w różnych rozmiarach i ilości mogą również doskonale się prezentować!


Wybieramy kolor poduszek

 


Gdy mamy już wybrany rozmiar poduszek i ich ilość pozostaje najważniejsza kwestia, wybór koloru i wzoru. Dobrze dopasowane poduszki sprawią, że cała aranżacja będzie spójna i przyjemna dla oka :)

Dobrą zasadą podczas dobierania kolorów jest podglądanie przyrody. Kolory naturalnie występujące obok siebie w naturze np. turkus kolor morza, beż kolor piasku i niebieski kolor nieba czy kolory jesieni: brąz, pomarańcz i czerwień, wprowadzą do wnętrza spokój i harmonię.

Architekci dla ułatwienia korzystają z koła barw, które znacznie ułatwia dobór kolorów poduszek i innych elementów dekoracyjnych. Warto poznać trzy zasady korzystania z koła barw, na którym w standardowej wersji znajduje się 12 kolorów. Trzy z nich (czerwony, niebieski i żółty) nazywamy podstawowymi, trzy kolejne (pomarańczowy, zielony i fioletowy) określamy jako pochodne, natomiast pozostałe to kolory dopełniające.

 

Kolory poduszek dekoracyjnych

Kolory poduszek dekoracyjnychKorzystając ze standardowego koła barw, możemy wydzielić 3 grupy kolorystyczne – które klasyfikujemy w zależności od ich położenia:

  • monochromatyczne – są to różne odcienie tego samego koloru. Wybierz minimum trzy odcienie i zestaw je w dowolny sposób,

  • pokrewne – kolory sąsiadujące ze sobą, jest to kompozycja w której najlepiej wypoczniemy,

  • uzupełniające - barwa znajdująca się naprzeciw na kole, będzie doskonały uzupełnieniem w aranżacji wnętrza.


Odpowiednio dobrane poduszki ocieplą wnętrze salonu czy sypialni. W naszej ofercie posiadamy szeroką kolekcję wzorów, kolorów i faktur tkanin obiciowych, z których możemy stworzyć jedyne w swoim rodzaju poduszki, pasujące do każdej sofy, fotela czy łóżka. Odwiedzając jeden z naszych salonów, przekonasz się o jakości naszych materiałów.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.