Przeciwsłoneczne osłony wewnętrzne – przegląd dostępnych rozwiązań

 

Osłony wewnętrzne chronią naszą prywatność, zabezpieczają przed promieniowaniem słonecznym oraz dbają o odpowiedni rozkład temperatur we wnętrzu. Odpowiednio dopasowane do stylu i funkcji wnętrza zwiększą komfort przebywania w domu, mieszkaniu lub biurze oraz będą wyjątkową ozdobą całego wnętrza. Dziś podpowiadamy, które rozwiązanie wybrać, aby wykorzystać jego pełen potencjał. 

 

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań osłonowych montowanych od wewnątrz. Rolety, żaluzje, plisy, zasłony, rolety rzymskie, maty drewniane, verticale czy panele różnią się od siebie pod wieloma względami, dlatego też dziś przybliżmy każde z rozwiązań osobno. Harmonijna aranżacja wnętrza nigdy nie jest kwestią przypadku, ale przemyślanych zakupów. Kolorystycznie dopasowana osłona, będzie wyjątkową dekoracją nie tylko okna, ale i całego wnętrza. Obecnie osłony wewnętrzne możemy zamówić na wymiar, dzięki czemu będą stanowić idealną ochronę szczególnie w upalne dni. Nietypowy kształt okna to również nie problem, w ofercie MK Studio posiadamy rozwiązania, które harmonijnie wpasują się w okna w kształcie rombu, koła czy trójkąta. 

 

Szeroka paleta rozwiązań, kolorów i wzorów pozwala naszym ekspertom na dobranie osłony do każdego wnętrza, potrzeb i okna. Zobacz, który rodzaj osłony wewnętrznej sprawdzi się w Twoim domu. 

 

Rolety materiałowe – klasyka wśród osłon

 

Nasze zestawienie rozpoczynamy od osłony, którą znają chyba wszyscy. Roleta materiałowa to klasyka, która sprawdzi się na każdym oknie, zarówno tym wykonanym z drewna jak i PCV. Duża różnorodność modeli oraz kolorów sprawia, że roletę wkomponujemy w każdą aranżację. Rolety wewnętrzne składają się z wałka, na który nawijana jest tkanina, kasety osłaniającej oraz prowadnic bocznych. Wśród wielu rodzajów rolet wewnętrznych możemy wyróżnić: rolety wolnowiszące, rolety dzień i noc, rolety rzymskie oraz rolety dachowe. W wymienionych modelach możemy poza kolorystyką wybrać stopień przepuszczalności światła. Do salonu i kuchni polecamy rolety wykonane z materiałów transparentnych lub półprzezroczystych, natomiast do sypialni czy pokoju dziecięcego sprawdzą się rolety zaciemniające, które blokują światło, pozwalając na drzemkę nawet w południe. 

 

Żaluzje drewniane i aluminiowe

 

 

Kolejną uniwersalną osłoną, często wybieraną przez naszych klientów są żaluzje wewnętrzne. Cenione za elegancki i ponadczasowy design, znajdują zastosowanie nie tylko w przestrzeni domowej, ale również w biurze czy punktach usługowych. Żaluzje wewnętrzne składają się z lamel wykonanych z aluminium lub drewna, które połączone są sznurkami lub żyłkami służącymi do sterowania osłoną. Sprawdzą się jako osłony przeciwsłoneczne, zarówno małych przeszkleń, jak i dużych okien. Łatwy montaż, szeroka gama kolorystyczna lamel i komponentów, a także precyzyjne sterowanie ilością światła sprawiają, że żaluzje wewnętrzne są rozwiązaniem często wybieranym jako osłona okienna. Zarówno w przypadku żaluzji drewnianych, jak i aluminiowych możemy wybrać lamele o różnej szerokości, dzięki temu nasza osłona będzie idealnie dopasowana do wielkości otworu okiennego. 

 

Plisy – oryginalny design

 

 

Ciekawą propozycją są plisy zwane również żaluzjami plisowanymi, które są nowoczesną alternatywną dla tradycyjnych rolet czy żaluzji. Niezwykle wygodną funkcjonalnością w przypadku plis jest możliwości przesuwania tkaniny po oknie zarówno od góry, jak i dołu. Jest to możliwe, dzięki tkaninie przymocowanej do rynny górnej i dolnej. Swobodne opuszczanie i podnoszenie tkaniny, pozwala na osłonięcie wybranego fragmentu okna. Dwukierunkową plisę możemy wyposażyć w dwie tkaniny o innych właściwościach. Szeroka gama materiałów od transparentnych, półprzezroczystych po całkowicie zaciemniających pozwala na dostosowanie osłony do funkcji pomieszczenia. Ponadto plisy doskonale sprawdzą się w przypadku nietypowych kształtów okien, nawet tych umiejscowionych wysoko, gdzie nie ma możliwości montażu tradycyjnych rolet czy żaluzji. 

 

Zasłony – tradycyjna dekoracja okna

 

 

Dla miłośników stylu klasycznego polecamy tradycyjne zasłony, które obecnie przeżywają swoją drugą młodość. Dzięki możliwości wyposażenia zasłon w napęd elektryczny, sterowanie zasłonami o dużej powierzchni nigdy nie było tak proste. Zasłony bez wątpienia są ponadczasową osłoną, która ociepla wnętrze, dodając mu przytulnej atmosfery. Decydując się na taki rodzaj przesłon, dopasujmy tkaninę do naszych potrzeb i funkcji wnętrza. Do pomieszczeń gdzie zależy nam na dużej ilości światła, wybierzmy lekkie, półprzezroczyste materiały, natomiast jeśli chcemy przyciemnić wnętrza, postawmy na grubsze tkaniny o gęsto tkanym splocie. 

 

Maty drewniane – w zgodzie z naturą

 

Maty drewniane zyskały uznanie na fali popularności stylu boho, który czerpie inspiracje z odległych kultur i krajobrazów. Naturalne materiały, kolorystyka ziemi i rustykalna estetyka idealnie odpowiadają obowiązującym trendom w 2021 roku. Maty drewniane dostępne są w 2 systemach. Pierwszy przypomina roletę rzymską, w którym zamiast tkaniny zastosowana jest mata z drewnianych cienkich listewek. Podnoszenie maty powoduje układanie się osłony w charakterystyczne zakładki. Warto wspomnieć, że ilość i wielkość powstałych fałd zależna jest od naszego gustu i preferencji. Drugą opcją jest mata drewniana w systemie rolowanym, inaczej zwanym roll-up. W systemie tym, mata nawijana jest „od dołu” na wałek, który jest jednocześnie obciążeniem maty. 

 

Panele – nowoczesny system do dużych przeszkleń

 

Kolejnym rozwiązaniem wartym uwagi jest nowoczesny system Panel Track. Tego rodzaju osłona sprawdzi się w przypadku dużych okien i przeszklonych fasad. Zasłony Panel Track to pasy tkaniny, które przymocowane są do górnej szyny. Zachodzące na siebie panele możemy przymocować zarówno do sufitu, ściany, jak i wnęki. Warto wspomnieć, że panele możemy całkowicie zsunąć na jedną ze stroną, aby mieć swobodne dojście do okna w celu np. umycia okna. Co ciekawe sterowanie ręczne odbywa się za pomocą rączki przytwierdzonej do pierwszego panelu. 

 

Verticale – pionowa ochrona nie tylko okna

 

 

Last but not least. Ostatnie, ale nie mniej popularne są verticale, czyli żaluzje pionowe. Jest to system osłonowy o bardziej wyrafinowanym wyglądzie i szerszym zastosowaniu niż poprzednie osłony. Składają się z pionowych pasów tzw. lameli, które przymocowane są do szyny przypominającej karnisz. Co ciekawe szyny żaluzji możemy zamontować do powierzchni poziomych, jak i ukośnych, np. na poddaszu. Verticale mogą tradycyjnie stanowić osłonę przeciwsłoneczną, która chroni wnętrze przed promieniowaniem słonecznym oraz nagrzewaniem się pomieszczeń, ale również służyć jako drzwi czy ścianka działowa. Żaluzje pionowe stosowane są zarówno w budynkach mieszkalnych, biurowych, jak i użyteczności publicznej. 

 

Wybór odpowiedniej osłony to nie łatwa decyzja, dlatego też warto zapoznać z zaletami i wadami każdego z rozwiązań. Pamiętajmy, że nie musimy ograniczać się tylko do jednego systemu osłonowego. Wiele z zaprezentowanych osłon możemy łączyć, tworząc zestawienie wielofunkcyjne. Poznanie potrzeb i określenie funkcji, na jakich nam najbardziej zależy w odniesieniu do każdego pomieszczenia, pozwoli na dopasowanie osłony idealnej. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze osłon przeciwsłonecznych, nasi eksperci chętnie odpowiedzą na pojawiające się pytania i dopasują rozwiązanie do każdego okna. 

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.