Sterowanie żaluzjami fasadowymi – ręczne czy elektryczne?

Zewnętrzne żaluzje fasadowe do dużych okien

 

Żaluzje fasadowe to nowoczesne osłony zewnętrzne, które zapewniają ochronę przed słońcem, gwarantują prywatność, dbają o odpowiednią temperaturę wewnątrz i stanowią dekoracyjny element elewacji. Zarządzać żaluzjami możemy manualnie lub elektrycznie. W tym artykule postaramy się przybliżyć każdy rodzaj sterowania, aby pomóc Ci dopasować idealne sterowanie odpowiadające Twoim potrzebom.

 

Montaż zewnętrznych żaluzji fasadowych niesie za sobą wiele korzyści, takich jak zaciemnienie otworów okiennych i szklanych fasad, obniżenie poziomu hałasu wewnątrz budynku, poprawiają wygląd elewacji oraz działają jako izolator w przypadku wielkogabarytowych szklanych powierzchni, zapewniając optymalne rozłożenie temperatury wewnątrz. Dzięki aluminiowym lamelom, które możemy ustawiać pod różnym kątem, możemy swobodnie sterować ilością światła dziennego wpadającego do wnętrza.

 

Jeśli nie przepadasz za osłonami wewnętrznymi, zakup żaluzji fasadowych będzie dobrą inwestycją. Aby jednak nowa osłona spełniała w 100% nasze oczekiwania, poza wyborem kolorystyki, kształtu lamel, musimy podjąć decyzję dotyczącą rodzaju sterowania. Do wyboru mamy sterowanie: ręczne oraz elektryczne. Jest to bardzo ważna decyzja, gdyż to od niej będzie zależała wygoda z codziennego użytkowania nowych osłon, a nawet bezpieczeństwo domowników. Dlatego też dziś wyjaśnimy podstawowe różnice pomiędzy sterowaniem ręcznym a elektrycznym.

 

Manualne sterowanie żaluzjami fasadowymi

 

Sterowanie żaluzjami żaluzjowymi: ręczne, elektryczne, za pomocą pilota i sterownika na ścianie

 

Sterowanie ręczne to ekonomiczna opcja, którą docenią osoby poszukujące tańszych rozwiązań. W przypadku sterowania manualnego, zarządzanie żaluzją odbywa się za pomocą korby, zamontowanej wewnątrz budynku. Jest to rozwiązanie, które możemy zastosować w przypadku otworów okiennych o standardowych wymiarach. Sterowania manualnego, nie poleca się w przypadku szklanych fasad lub wielkogabarytowych przeszkleń, z uwagi na duże gabaryty i wagę całej osłony. Wybierając sterowanie ręczne, możemy podnosić i opuszczać za jednym razem jedynie jedną żaluzję. W tej opcji, sterowanie grupowe nie jest możliwe. Codziennie rano i wieczorem samodzielnie musimy podnosić żaluzje jedna po drugiej, przy użyciu korby.

 

Elektryczne sterowanie żaluzjami

 

Sterowanie elektryczne to wariant polecany przy bardzo okazałych przeszkleniach i dużych otworach okiennych. Z uwagi na ciężar żaluzji, sterowanie ręczne byłoby zbyt kłopotliwe, dlatego też wybór sterowania zdalnego wydaje się optymalną opcją. W przypadku sterowania elektrycznego możliwe jest zarządzanie grupą żaluzji, co znacznie ułatwia codzienne otwieranie i zamykanie osłon. Dodatkowo wybierając sterowanie elektryczne, możemy swobodnie obracać lamele, ustawiając je w dowolnej pozycji, bez potrzeby używania siły.

 

Sterowanie elektryczne to wygoda, która kosztuje. Inwestycja w mechanizmy zdalnego sterowania nie są najtańsze, jednak z pewnością ułatwiają komfort codziennej obsługi żaluzji, oszczędzają czas i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Sterowanie elektryczne możemy podzielić na sterowanie przewodowe i radiowe.

 

Sterowanie przewodowe, jak sama nazwa wskazuje, wymaga poprowadzenia kabli pomiędzy przełącznikiem na ścianie a silnikiem osłony. Mechanizm żaluzji opiera się na silniku elektrycznym, którym zarządzamy przy użyciu sterującego nadajnika naściennego. W tym przypadku, podnoszenie i opuszczanie żaluzji, lub obracanie lamel odbywa się ręcznie, za pomocą zainstalowanego w ścianie przełącznika. Sterowanie przewodowe wymaga dodatkowej instalacji, która często wiąże się z dodatkowymi kosztami remontu, podczas którego musimy liczyć się z kuciem ścian i położeniem odpowiedniego okablowania. Z pozoru tańsze rozwiązanie, może wiązać się z dodatkowymi kosztami i być kłopotliwe dla wszystkich domowników.

 

Sterowanie radiowe opiera się na zarządzaniu podłączonymi osłonami za pomocą pilota. Rozwiązanie to jest znacznie wygodniejsze w użytkowaniu i pozwala na dalsze rozbudowanie systemu o nowe urządzenia i czujniki pogodowe.

 

 

 

 

Sterowanie elektryczne, umożliwia obniżyć koszty ogrzewania w sezonie zimowym, a w sezonie letnim utrzymuje temperaturę na optymalnym poziomie, bez potrzeby korzystania z klimatyzacji. Ponadto sterowanie zdalne to inwestycja w bezpieczeństwo, nawet gdy domowników nie ma w domu. Dzięki możliwości zdalnego opuszczania i podnoszenia żaluzji możemy skutecznie odstraszać potencjalnych włamywaczy, symulując naszą obecności w domu. Bezapelacyjną zaletą posiadania żaluzji fasadowych sterowanych zdalnie jest wygoda i komfort codziennego podnoszenia i zamykania osłon. Za pomocą jednego przycisku, nie ruszając się z kanapy, ustawimy osłony na dowolnej wysokości na oknie.

 

Dodatkowo inwestując w sterowanie elektryczne żaluzji fasadowych możemy, wyposażyć je w czujniki pogodowe np. czujnik słoneczny i czujnik wiatrowy, które na bieżąco dokonują pomiarów, aby szybko i bez naszej ingerencji zareagować na zmieniającą się pogodę.

 

Dla bardziej wymagających klientów istnieje możliwość podłączenia żaluzji fasadowych do systemu inteligentnego zarządzania całym domem. Z poziomu aplikacji, z każdego miejsca na świecie możemy sterować położeniem żaluzji oraz obracać lamelami, ustawiając je pod odpowiednim kątem.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.