Taras od strony południowej – jak wybrać odpowiednie zadaszenie?

 

Taras to doskonałe dopełnienie każdego domu. Odpowiednio zaprojektowany i zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi może służyć jako dodatkowa przestrzeń do spotkań z najbliższymi czy relaksu z książką w ręku po całym dniu pracy. Jednak umiejscowiony od strony południowej, może być sporym problem z uwagi na ciągłe nasłonecznienie. Jakie zadaszenie wybrać aby osłonić się od nadmiaru słońca?

 

Planując taras, warto pomysleć o nim już podczas zakupu działki i projektowaniu samego domu. Aby móc cieszyć się promieniami słońca przez cały dzień należy zaplanować taras od strony południowej, z uwagi na długi czas ekspozycji słonecznej. Dodatkowo duże przeszklenia wprowadzą światło również do wnętrza naszego domu.

 

Dom i ogród powinny tworzyć całość i być otwarte na słońce, jednak ciągłe nasłonecznienie może powodować przegrzanie pomieszczeń i zagrażać zdrowiu domowników szczególnie dzieci bawiących się na tarasie. Dlatego też ważne jest dobranie odpowiedniego zadaszenia.

 

W zależności od posiadanego budżetu i preferencji mamy do wyboru szeroką gamę modeli markiz i pergoli, które zapewnią nam cień i pozwolą korzystać z tarasu o każdej porze dnia oraz zminimalizują możliwość przegrzewania się pomieszczeń. Kluczem do wyboru najlepszego rozwiązania jest poznanie naszych preferencji i potrzeb. Dlatego też...

 

Pierwszym krokiem, jest obserwacja cienia na tarasie aby dowiedzieć się jak układa się na tarasie w poszczególnych porach dniach. Jest to szczególnie ważne przy wyborze wielkości osłony, aby zapewniała nam spokojny odpoczynek przez cały dzień.

 

Po drugie, warto zastanowić się, którą część tarasu przysłaniamy. Dzięki temu pozostawimy sobie możliwość wyboru – słońce czy cień. Jeśli cała powierzchnia tarasu jest przez cały dzień nasłoneczniona, warto przysłonić tę część, w której odpoczywamy najchętniej. Natomiast gdy na którejś części tarasu w pewnych porach dniach jest cień, nie warto montować zadaszenia.

 

Po trzecie, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie - czy nasza osłona tarasowa będzie wyposażona w osłony boczne, które ochronią nas przed wzrokiem sąsiadów i wiatrem, a także wpłyną na zmniejszenie szerokości markizy. Przy tarasach usytuowanych od południowej strony, nie jest wskazane całkowite oddzielnie bocznymi „nieruchomy” ścianami, ponieważ w gorące dni możemy być zbyt duszno.

 

I jako ostatnie, warto zwrócić uwagę jak bardzo nasze nowe zadaszenie tarasu zaciemni wnętrze domu. Należy pamiętaj, że im większa markiza, tym bardziej zaciemnione będą pomieszczenia przy tarasie. Jest to istotne, gdy nasz taras z domem dzielą duże przeszklenia przez, które słońce nagrzewa wnętrze, prowadząc często do podniesienia temperatury nawet o kilka stopni.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.