Ultimate Gray i Illuminating – kolorami roku 2021 według Pantone

 

Tradycyjnie już od 20 lat, na początku grudnia Instytut Pantone przedstawia kolor, który będzie królował w nadchodzącym roku. Tym razem nie jest to jeden kolor, a aż dwa kolory. Poznajcie kolory 2021 roku: Ultimate Gray i Illuminating.


Tegoroczny wybór Pantone Color Institute przyniósł niemałe zaskoczenie. Po pierwsze poznaliśmy dwa kolory, a nie jeden, a po drugie mało kto przewidywał takie połączenie. Jednak to nie pierwszy raz kiedy Pantone wybrał dwa kolory roku. Taka sytuacja miała miejsce w 2016, gdy królowały pastele – różowy Rose Quartz i błękit Serenity. Tym razem wybór jest bardziej kontrastujący i ma szczególne znaczenie. W czasach pandemii, kiedy nic nie jest pewne i stabilne, otaczające nas kolory mają dawać nam siłę i wiarę na lepszą przyszłość.


Dlaczego Ultimate Gray i Illuminating?


Pandemia Covid-19 zmieniła naszą rzeczywistość i od wielu miesięcy determinuje prawie każdy aspekt naszego życia. W tym ciężkim czasie dla wszystkich, potrzebujemy stabilizacji i nadziei na lepszą przyszłość. Według ekspertów Pantone to właśnie połączenie uniwersalnej szarość i soczystej żółci doda nam siły, nadziei i podtrzyma na duchu w trudnych czasach. Ultimate Gray i Illuminating to dwa niezależne kolory, które mogą stworzyć zgrany duet i nową jakość.


Leatrice Eiseman, wiceprezes z Pantone Color Institute tak tłumacz tegoroczny wybór kolorów na 2021 rok: „Stonowana szarość i promienna żółć są odzwierciedleniem tego, co istnieje od zawsze. – Szary to kolor kamyków na plaży, skał i kamieni, które są wokół nas od milionów lat. Żółty oznacza nadzieję, pozytywne myślenie i coś, na co warto czekać”.


Słoneczny Illuminating 13-0647 rozświetli nasze wnętrza


Pierwszy z kolorów Illuminating 13-0647, czyli słoneczny żółty jest symbolem nadziei, poprawia samopoczucie oraz dodaje siły do działania. Kolor ten kojarzy się ze słońcem, optymizmem i radością. Żółty jest kolorem mocno energetyzującym, napędzającym i dającym wiarę w jutro co jest niezmiernie ważne w obecnych niepewnych czasach.


Kolor żółty we wnętrzach jest mocno wymagający i trudny do aranżacji. Jednak zachęcamy do eksperymentowania, przecież żółty ma wiele odcieni np.: bananowy, musztardowy. Z pewnością znajdziemy taki, który idealnie będzie komponował się w naszym wnętrzu. Sofa w zdecydowanym kolorze żółtym, czy zasłony w pastelowym słonecznym odcieniu to świetny sposób na dodanie wnętrzu świeżości. Taki mocny akcent doda wnętrzu nowoczesnego wyglądu i będzie mocnym elementem w całym pomieszczeniu. Jeśli natomiast wolimy styl minimalistyczny, kolor roku 2021 przemycimy pod postacią poduszek, wazonu, pledu, fotela, metalowego krzesła czy doniczki.


Uniwersalny Ultimate Gray 17-5104 odnajdzie się w każdym wnętrzu


Kolor szary symbolizuje potrzebę równowagi, stabilność i spokój. Ultimate Gray to kolor kamieni, skał czyli rzeczy obecny w naturze od zawsze, które przetrwały próbę czasu. Jak opisują eksperci z Pantone kolor szary jest symbolem solidnych i niezawodnych elementów. Kolor ten uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa i koi nerwy. Jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się teraz na świecie. Zawieszeni w rzeczywistości, potrzebujemy czuć się bezpiecznie.


We wnętrzach kolor szary pojawiał się już od wieli sezonów, jednak teraz będzie występował w bardziej optymistycznym zestawieniu. Ultimate Gray 17-5104 to klasyczny szary, który jest niezwykle plastyczną barwą idealną jako tło do aranżacji wnętrz. Doskonale wpasuje się do wnętrz minimalistycznych, industrialnych i eleganckich. Dobrze komponuje się praktycznie ze wszystkimi kolorami.


Szary nie jedno ma imię. Paleta odcieni zachwyca ilością możliwości aranżacyjnych. Kolor szary na ścianie jest idealną bazą dla kolorowych dodatków, a w szczególności tych w kolorze Illuminating.


Żółty i szary – duet idealny


Ultimate Gray i Illuminating to z pozoru dwa odległe i niezależne kolory, które jak się okazuje tworzą bardzo zgrany duet. Kompozycja neutralnego koloru szarego i wyrazistego koloru żółtego, fantastycznie może wpisać się w zasadę aranżacji wnętrz „80 % neutral, 20 % kolor”. Wybór ekspertów z Pantone jest doskonałą odpowiedzią na oczekiwania branży, ale także odpowiedzią na nastroje i potrzeby konsumentów. Wnętrze zaaranżowane w kolorach roku 2021 z pewnością doda świeżego oddechu i siły do działania.


Marka Pantone


Marka Pantone powstała w 1962 roku i jest światowym specjalistą w dziedzinie kolorów. Firma znana jest z własnej palety barw, obejmującej aż 1762 odcieni, które powstają poprzez zmieszanie 18 różnych pigmentów. W 1999 roku Amerykański Instytut Pantone po raz pierwszy ogłosił „kolor roku” na nadchodzący 2000 rok. Od tego momentu oczy całego wnętrzarskiego, designerskiego i modowego świata na początku grudnia zwrócone są na przesiębiorstwo z New Jersey, wyczekując dnia, w którym firma ogłosi swój kolor roku. Co ciekawe, nigdy nie jest to wybór przypadkowy. Eksperci firmy na podstawie trendów w modzie, aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych na świecie, nastrojów społeczeństwa, nurtów kulturowych czy nowości w świecie designu wybierają PANTONE Color of the Year – kolor, który symbolicznie wyznacza wizualne trendy na kolejne 12 miesięcy.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.