Viva Magenta kolorem roku 2023 według Instytutu Pantone

 

 

Instytut Pantone ogłosił kolor roku 2023. Tym razem jest to dynamiczna i pełna energii barwa Viva Magenta, która przez specjalistów określana jest jako „niecodzienny kolor na niecodzienne czasy”. Kolor ten jest połączeniem czerwieni, różu i odrobiny błękitu. Ulokowany pomiędzy ciepłą a zimną tonacją z łatwością wpasuje się w każdy styl od vinted, klasyki, przez nowoczesność po glamour. Poznaj razem z nami lepiej ten kolor i dowiedz się, jak wprowadzić go do wnętrza w szczególnie na okna.

 

Rok 2023 będzie należał do koloru Viva Magenta

 

Jak co roku w grudniu świat wnętrzarski wstrzymuje oddech i z niecierpliwością czeka na ogłoszenie przez Instytut Pantone, jaki kolor zawładnie światem mody i designu w przyszłym roku. Po spokojnym kolorze Very Peri przyszedł czas na nieoczywistą czerwień, pod postacią barwy Viva Magenta. Jej wyjątkowość polega na połączeniu delikatności z energią, która ma dodać odwagi w przyszłość. Inspiracją dla projektantów miał być naturalny barwnik – koszenila.  

 

"Szukaliśmy koloru, który promuje radość oraz zabawę. Obecne życie jest niekonwencjonalne i pod wieloma względami stanowi wyzwanie, dlatego myślę, że szukamy rzeczy, które pomogą nam uciec od problemów" — wyjaśnił Laurie Pressman, wiceprezes Pantone.

 

Viva Magenta jest to żywa, dynamiczna i pełna energii czerwień, która nadaje pomieszczeniom niezwykłej głębi i intensywności. Kolor ten idealnie sprawni się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, w których chcemy dodać energii i pozytywnych emocji.

 

Viva Magenta to bardzo odważny i mocny kolor, dlatego też musimy bardzo uważać, komponując go z innymi barwami, by nie wprowadzić do wnętrza chaosu. Bezpiecznym i zawsze ładnie wyglądającym kolorem, będzie biel, która razem z Viva Magenta umożliwi stworzenie eleganckiej i szykownej aranżacji. Doskonale skomponuje się z jasnymi, neutralnymi kolorami, takimi szarość i beż, tworząc harmonijne i eleganckie połączenie. Można również łączyć ten kolor z innymi intensywnymi odcieniami, takimi jak zieleń, fiolet czy niebieski, aby stworzyć bardziej odważne i wyraziste wnętrze.

 

Viva Magenta doskonale sprawdza się jako kolor akcentujący, który doda pomieszczeniom charakteru i oryginalności. Świetnie wygląda zarówno na ścianach, jak i na meblach, dodając wnętrzu nie tylko wyrazistości, ale również ciepła i przytulności. Kolor ten jest również doskonały do dekoracji okien, tworząc piękne tło dla światła słonecznego i dodając pomieszczeniu więcej światła i przestrzeni. Najbezpieczniejszym sposobem na wprowadzeniem koloru roku 2023 jest zaakcentowanie go w dodatkach, takich jak poduszki, zasłony czy koc na kanapie. Dla bardziej odważnych proponujemy welurową kanapę, tapicerowane krzesła czy tapetę na ścianę w kolorze Viva Magenta.

 

Viva Magenta jest kolorem idealnym dla osób, które cenią sobie oryginalność i nie boją się eksperymentować z kolorem w swoich wnętrzach. Kolor ten jest również idealny dla osób, które chcą dodać swoim wnętrzom energii, a jednocześnie nie rezygnować z elegancji i klasy.

Viva Magenta to barwa, która z pewnością przyciągnie uwagę i doda każdemu wnętrzu niezwykłej głębi i intensywności. Jest to kolor idealny dla osób odważnych, które nie boją się mocnych akcentów we wnętrzu.

 

Instytut Pantone – światowy specjalista w dziedzinie kolorów

 

Od 1999 roku trendy w kolorystyce wyznacza Instytut Pantone. Na podstawie analizy trendów w modzie, designie, sztuce czy światopoglądzie, a także biorąc pod uwagę bieżące wydarzenia społeczno – ekonomiczne, specjaliści od standaryzacji kolorów z całego świata podczas 2 dniowego spotkania debatują nad kolorem na kolejny rok. Wybór nigdy nie jest przypadkowy – odzwierciedla to, co dzieje się wokół nas i nawiązuje do aktualnych potrzeb współczesnego świata. Instytut Pantone założony został w 1986 roku przez Leatrice Eiseman, jako część przedsiębiorstwa specjalizującego się w rozwiązywaniu problemów z poligrafią i dostarczaniem systemów kolorystycznych. Instytut od początku zrzeszał specjalistów kolorów z różnych branż od tekstylnych po inżynieryjne, których zadaniem było badanie i prognozowanie nowych trendów kolorystycznych.

 

Przegląd kolorów roku w poprzednich latach

 

2022 – ostatni rok należał do Very Peri, delikatnego odcienia niebieskiego wpadającego w fiolet. Kolor ten symbolizował połączenie świata cyfrowego z fizycznym. Zachęcał do kretywności i otwarcia się na zmiany.

2021 – w tym roku wybrane zostały nie jeden a dwa kolory roku – Illuminating i Ultimate Grey. Pierwszy z nich to kolor żółty kojarzony nierozerwalnie z pełnią życia i nadzieją. Drugi natomiast to szary, który ma kojarzyć się z równowagą, stabilnością i spokojem.

2020 – kolorem roku został wybrany Claasic Blue, solidny i niezawodny niebieski odcień, na którym zawsze można polegać.

2019 – Living Coral to subtelna odmiana koloru czerwonego. Kolor koralowy symbolizował to co naturalne i harmonijne.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.