Żaluzje fasadowe – czym są i dlaczego warto z nich skorzystać?

 

Duże przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu to modny trend w budownictwie mieszkalnym. Doświetlone wnętrze i piękne widoki za oknem to kombinacja idealna. Jednak rzeczywistość często jest zgoła inna. Promienie słoneczne latem potrafią być naprawdę uciążliwe, podnosząc temperaturę wewnątrz o kilka stopni, a sąsiedzi zerkający przez okna skutecznie potrafią uprzykrzyć życie. Jak zapewnić sobie i domownikom prywatność oraz ochronę przeciwsłoneczną przy oknach wielkogabarytowych? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

 

Duże przeszklenia – zalety i wady

 

We współczesnym budownictwie duże okna to częsta praktyka. I to nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również budynkach wielorodzinnych. Przeszklenia od podłogi do sufitu już nikogo nie dziwią. Główne zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim dobre doświetlenie pomieszczeń, które jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótkie, a słońce rzadko wychodzi zza chmur. Po drugie duże okna optycznie powiększają wnętrze, dodając mu przestronności. Po trzecie, zastosowanie dużych okien przy tarasie, sprawia wrażenie połączenia salonu z otoczeniem na zewnątrz.

 

Duże szklane przestrzenie mają również wady. Jedną z poważniejszych jest ich gorsza izolacja, co szczególnie odczuwalne może być jesienią i zimą, gdy ciepło może uciekać przez szybę. Ponadto latem, gdy żar leje się z nieba, we wnętrzu temperatura może znacząco wzrosnąć, co przy słabej wentylacji np. na poddaszu może być niebezpieczne. Kolejną wadą, o której już wspomnieliśmy na początku, jest brak prywatności. Przez duże przeszklenia widać wnętrze oraz domowników, szczególnie w godzinach wieczornych, gdy korzystamy ze sztucznego światła.

 

Bez dwóch znań, dostęp do dziennego światła jest niezbędny dla naszego zdrowia. Odpowiednie zarządzanie ilością promieni słonecznych przedostających się do wnętrza to klucz do zadowolenia z posiadania dużych okien. Jakie zatem rozwiązania mamy do dyspozycji? Na rynku jest wiele sposobów na przesłonięcie okien wielkogabarytowych od osłon wewnętrznych po zewnętrzne systemy osłonowe. Dziś przyjrzymy się nowoczesnym żaluzjom zewnętrznym, które coraz częściej wybierają nasi klienci.

 

Żaluzje fasadowe co to jest?

 

Żaluzje fasadowe zalety

 

Żaluzje fasadowe to osłony przeciwsłoneczne montowane po zewnętrznej stronie okien. Ich głównym elementem są lamele wykonane z odpornego na warunki atmosferyczne aluminium. Za stabilność osłony i płynne działanie odpowiadają stalowe linki łączące lamele i prowadnice, które montowane są do elewacji. Żaluzje fasadowe wyposażone w prowadnice są droższą opcją, jednak z pewnością dużo stabilniejszą i ciszej działającą.

 

Aluminiowe listewki dostępne są w różnych kształtach i szerokościach lamel od 65 do 90 mm. Warto dodać, że każdy kształt lamel ma inne właściwości i to, który wybierzemy, zależeć powinno od naszych potrzeb i efektu, jaki chcemy uzyskać.

 

Dlaczego żaluzje fasadowe?

 

Żaluzje fasadowe to nowoczesne osłony zewnętrze, które chronią wielkoformatowe szklane powierzchnie przed przegrzaniem. Działają lepiej niż osłony wewnętrzne, ponieważ odbijają promienie jeszcze przed szybą. Te nowoczesne osłony pozwalają na swobodną regulację ilości światła dostającego się do wnętrza, bez potrzeby podnoszenia osłon. Ponadto zastosowanie żaluzji zewnętrznych, zmniejsza zapotrzebowanie na energię. Między szybą a ustawionymi pionowo lamelami tworzy się kurtyna powietrza, która stanowi doskonały izolator. Zimą zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku, latem natomiast pozwala zachować optymalną temperaturę wewnątrz, odciążając tym samym klimatyzację.

 

Estetyczny i nowoczesny design to kolejna z zalet żaluzji fasadowych. Budynek wyposażony w aluminiowe lamele, zyska ponadczasowy szyk. Aluminium doskonale prezentuje się w towarzystwie szkła, drewna, betonu, kamienia czy cegły, które często są wykorzystywane do wykończenia elewacji w nowoczesnych budynkach. Żaluzje zewnętrzne produkowane są w kilkunastu standardowych kolorach z palety RAL. Istnieje możliwość wykonania żaluzji o nietypowym kolorze na indywidualne zamówienie, dzięki temu nasza nowa osłona będzie idealnie pasowała do stolarki okiennej, drzwiowej i samej fasady.

 

Kolejną korzyścią z posiadania żaluzji fasadowych jest cisza wewnątrz domu. Przysłonięte lamele skutecznie zmniejszają natężenie hałasu przedostającego się z zewnątrz. Jest to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w biurowcach umiejscowionych w ścisłym centrum miasta, jak i domach jednorodzinnych położonych przy ruchliwej ulicy lub mieszkaniach w bloku przy placu zabaw. Dodatkowo wyposażenie żaluzji w prowadnice i stalowe linki z PVC zwiększają ich odporność na zmienne warunki pogodowe w tym wiatr, śnieg czy deszcz.

 

 

Gdzie sprawdzą się żaluzje fasadowe?

 

Żaluzje fasadowe doskonale sprawdzą się na budynkach o wielkogabarytowych przeszkleniach m.in. biurowcach, halach produkcyjnych czy hotelach. Oszczędność energii, ochrona przed promieniami słonecznymi i elegancki wygląd to najczęstsze powody sięgania właścicieli takich obiektów po zewnętrzne żaluzje fasadowe. Jednak ze względu na swoje właściwości izolacyjne i efektowny design, coraz częściej montowane są również w oknach domów jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych. Szeroka gama kolorystyczna lamel oraz wiele rodzajów listewek pozwala na dopasowanie osłony do każdej elewacji, zarówno tej tradycyjnej, jak i nowoczesnej.

 

Sterowanie żaluzjami zewnętrznymi – ręczne czy elektryczne?

 

Sterowanie żaluzjami żaluzjowymi: ręczne, elektryczne, za pomocą pilota i sterownika na ścianie

 


Żaluzjami fasadowymi możemy sterować ręcznie, za pomocą aplikacji w smartfonie, jak również obsługiwać pilotem lub sterownikiem przymocowanym do ściany. Manualny tryb pozwala na samodzielną zmianę położenia żaluzji i lamel. Za pomocą mechanizmu korbowego możemy podnosić, opuszczać i dowolnie obracać lamelami od 90° do 180°, dopasowując położenie osłony do indywidualnych potrzeb. Sterowanie ręczne polecane jest w przypadku pojedynczych żaluzji fasadowych.

 

Przy większej ilości żaluzji zalecamy sterowanie elektryczne, które znacznie ułatwi codzienne zarządzanie osłonami. Do wyboru mamy sterowanie przewodowe oraz radiowe. Pierwsze z nich wiąże się z doprowadzeniem kabli z przełącznika na ścianie do silnika w osłonie. Co może być dość problematyczne, ponieważ często wymaga kucia ścian. Należy więc do kosztu żaluzji doliczyć dodatkowo okablowanie i prace związane z kuciem ścian. Drugi rodzaj sterowania, pozwala na zarządzanie osłoną za pomocą pilota. Bez kabli, kucia ścian możemy podnosić i opuszczać żaluzje z dowolnego miejsca w domu. Rozwiązanie radiowe zapewnia maksimum komfortu w użytkowaniu żaluzjami zewnętrznymi. Ponadto istnieje możliwość jego dalszej rozbudowy.

 

Dodatkowo przy wyborze sterowania elektrycznego ciekawą propozycją jest integracja z systemem automatyki pogodowej i inteligentnym systemem zarządzania domem. Wyposażenie żaluzji fasadowych m.in. w czujnik wiatru i słońca, pozwoli na automatyczne podnoszenie, lub opuszczanie żaluzji w momencie intensywnego nasłonecznia lub nadmiernych podmuchów wiatru. A wszystko to bez naszego udziału. Dla najbardziej wymagających istnieje opcja podłączenia żaluzji fasadowych do systemu zarządzania domem, który umożliwia zarządzanie osłoną za pomocą aplikacji w telefonie z dowolnego miejsca na świecie.

 

Żaluzje fasadowe jak są montowane?

 

 

Montaż żaluzji fasadowych możliwy się na 3 sposoby: do ramy okna, pod elewację lub bezpośrednio do ściany. Najlepszym momentem na decyzje zakupowe żaluzji fasadowych jest etap projektowania domu. Dzięki temu możemy zawczasu uwzględnić odpowiednio dużo miejsca nad oknem. W przypadku, kiedy nie możemy ukryć górnej części żaluzji pod elewacją, rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych blend, czyli osłon maskujących w wybranym wcześniej kolorze z palety RAL. Jeśli nasza żaluzja zewnętrzna wyposażona jest w prowadnice, to montaż ich odbywa się do ramy okna.

 

Jak czyścić żaluzje fasadowe?

 

Żaluzje fasadowe to osłony montowane na zewnątrz budynku, przez co stale narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia. Systematyczne czyszczenie żaluzji zapewni bezawaryjne działanie osłony przez wiele lat. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się piasek i kurz, które mogą przyczynić się do awarii mechanizmów żaluzji fasadowej. Jak zatem konserwować żaluzje zewnętrzne? Na szczęście większość prac możemy wykonać samodzielnie. Warto jednak co jakiś czas wezwać fachowca z serwisu, który sprawdzi prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów odpowiedzialnych za sterowanie osłoną. Z pomocy eksperta możemy skorzystać również, gdy chcemy wyczyścić skrzynkę z rurą nawojową oraz prowadnice. Za pomocą sprężonego powietrza usuniemy zgromadzony kurz, brud i resztki liści.

 

Przed samodzielnym czyszczeniem należy rozłożyć całą żaluzję i ustawić lamele w jedną stronę, następnie po czyszczeniu obrócić lamele i powtórzyć czynność. Czyszczenie żaluzji fasadowych rozpoczynamy od usunięcia miękką szczotką lub ścierką kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Dzięki temu, podczas mycia nie porysujemy powierzchni lamel. Na sucho czyścimy również elementy tekstylne.

 

Trudniejsze zabrudzenia usuniemy przy użyciu wody z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. Ostrożnie za pomocą ścierki myjemy lamele, paski i linki. Warto pamiętać, aby do czyszczenia żaluzji fasadowych nie używać środków czyszczących oraz preparatów na bazie rozpuszczalnika i rozcieńczalnika.

 

Żaluzje fasadowe to elegancka osłona zewnętrzna, która chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, zapewnia ciszę i prywatność. Ich rosnąca popularność nie dziwi, zwłaszcza, że mają zastosowanie zarówno w budynkach biurowych, jak również mieszkalnych. ​Jeśli zainteresował Cię ten produkt, skontaktuj się z nami i umów na spotkanie. Zadzwoń: (22) 213 37 37 lub napisz do nas, link do formularza.

 


 

Czytaj również: "Nowość! Aplikacja Connexoon Window RTS - steruj osłonami za pomocą smartfona"

 

 

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.