Żaluzje plisowane – czyli sposób na dekorację dużych okien

 

Plisy to stylowe osłony okienne, które sprawdzą na różnych rodzajach oszkleń. Dzięki wyjątkowej funkcjonalność i walorom estetycznym zyskały popularność wśród miłośników praktycznych i efektownych wnętrz, oraz projektantów i inwestorów. Czym się charakteryzują i jak wybrać odpowiednie plisy, aby przy ich pomocy przysłonić okna o dużych przeszkleniach? Na te pytanie poznasz odpowiedź w tym artykule.


Żaluzje plisowane to oryginalne osłony okienne o nietypowej konstrukcji. Wykonane ze specjalnych tkanin, podczas zsuwania materiał układają się w harmonijkę. Co ciekawe po rozsunięciu plisy zachowują swój zygzakowaty kształt. Żaluzje plisowane są wykorzystywane jako samodzielna osłona okienna, lub w towarzystwie dekoracyjnych zasłon lub firan, tworząc ciekawą kompozycję na oknie.


Plisy do okien o dużych gabarytach


Duże przeszklenia w budownictwie mieszkaniowym to obecnie jeden z silniejszych trendów. Dzięki dużym oknom możemy cieszyć się naturalnym światłem we wszystkich pomieszczeniach jeszcze bardziej niż dotychczas. Wielkogabarytowe okna dodają wnętrzu nowoczesnego charakteru i otwierają wnętrza na ogród lub balkon, dodając optycznie przestrzeni.


Jednak decydując się na duże przeszklenia, koniecznie musimy zastosować odpowiednią osłonę okienną, która w okresie letnim zabezpieczy nasze wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem, a w miesiącach jesienno-zimowych zatrzyma ciepło w środku. Doskonale do tego zadania sprawdzi się nasz dzisiejszy bohater – żaluzje plisowane, które jednocześnie zapewnią prywatność, izolację oraz ochronę przed nadmiernym słońcem.

 Żaluzje plisowane to wygodna i funkcjonalna osłona. Dwukierunkowe sterowanie pozwala na swobodne podnoszenie i opuszczanie plisy w zależności od potrzeb. Plisa ochroni nas przed spojrzeniami sąsiadów, zaciemni wnętrze gdy będziemy chcieli odpocząć w ciągu dnia lub zasłoni tylko wybraną cześć okna tworząc charakterystyczną „zazdrostkę”. Żaluzje plisowane w przeciwieństwie do rolet nie posiadają rury nawojowej, na która nawijana jest tkanina. Konstrukcja plis opiera się na rynnie górnej i dolnej, do których przymocowany jest materiał, który układ się w harmonijkę o szerokości 2 cm. Dzięki takie budowie możemy dowolnie sterować plisami przesuwając je wzdłuż listwy przyszybowej.


W przypadku wyboru osłony okiennej do dużych przeszkleń ważny jest sposób ich montażu. Żaluzje plisowane montowane są w świetle szyby, dzięki czemu możemy przysłonić dokładnie całą powierzchnię okna. Ponadto podczas zsunięcia plis, zajmują niewielka powierzchnię szyby nie blokując naturalnego światła.


Wszechstronne plisy – do każdego typu okna


Żaluzje plisowane są jedyną osłoną umożliwiającą zastosowanie tego typu rozwiązania na oknach o nietypowych kształtach: trapezowych, trójkątnych i półokrągłych. Ich konstrukcja pozwala na zastosowanie plis na każdych oknach, nawet tych wielkogabarytowych do 3 metrów szerokości oraz 2,6 metra wysokości. Ponadto, żaluzje plisowane stosuje się często w przypadku okien osadzonych skośnie np. na poddaszu lub na przeszkleniach w ogrodach zimowych, gdyż plisy nie blokują możliwości swobodnego otwierania i zamykania okien.


Tkaniny dostosowane do potrzeb


W przypadku dużych przeszkleń bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiednich materiałów, które w okresie letnim zapewnią ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, a zimą spowolnią utratę ciepła. Do tego zadania doskonale sprawdzą się plisy DUO składające się z dwóch arkuszów materiału, które w przekroju przypominają plaster miodu. Ich konstrukcja zapewnia odpowiednią izolację oraz daje efekt całkowitego zaciemnienia, co może być niezwykle przydatne np. w pokoju dziecięcym lub sypialni. Efekt maksymalnego zaciemnienia uzyskamy również wybierając plisy wykonane z tkanin typu blackout, które pokryte specjalną powłoką odbijają światło, blokując tym samym nawet do 100% przedostające się promienie.

 

 

Duże okna to w obecnej chwili synonim luksusu. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej i wielu wzorom możemy dopasować plisy do każdego wnętrza i stylu. Gładkie, stonowane tkaniny sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, natomiast wzorzyste, kolorowe plisy będą pasować do wnętrz rustykalnych, skandynawskich i klasycznych. Częstą spotykaną kompozycją na oknach wielkogabarytowych jest łączenie żaluzji plisowanych z zasłonami lub firanami, które dodają wnętrzu ciepła i przytulności.


W pomieszczeniach, które pełnią funkcję sypialnianą i dzienną można również zastosować dwie tkaniny o odmiennych parametrach w jednej żaluzji plisowanej np. transparentnej oraz zaciemniającej, które działają niezależnie od siebie.


Wygodne sterowanie plisami

 

 


Dobierając osłonę do dużych okien, musimy zwrócić uwagę na sposób sterowania naszymi nowymi osłonami szczególnie, gdy żaluzje plisowane osłaniają trudno dostępne przeszklenia. Plisy marki ANWIS dostępne w naszej ofercie można sterować za pomocą sznurków, uchwytów, korby lub za pomocą pilota. W przypadku dużej ilości okien warto rozważyć sterowanie elektryczne, za pomocą pilota, smartfona lub tabletu, które ułatwi i przyspieszy codzienne odsłanianie i zasłanianie okien.


Plisy to rozwiązanie osłonowe dla wymagających, które doskonale wkomponuje się w wystrój każdego pomieszczenia bez względu na styl. Dzięki różnym sposobom montażu, bogatej gamie kolorów i wzorów oraz możliwości pomalowania rynien plis na dowolny kolor z palety RAL zyskamy praktyczną i funkcjonalną osłonę okienną oraz dekoracje nie tylko okna, ale i całego wnętrza.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.