Jak kolory na nas wpływają...

Nasz nastrój nie jest zależny tylko od tego jaka pogoda panuje na dworze, ale jest uzależniony także od koloru pomieszczeń w których przebywany. Odpowiednio dobrane zestawy kolorystyczne pozwolą na stworzenie wnętrza dopasowanego przede wszystkim do naszego charakteru. Poznaj razem z nami znaczenia kolorów, zaczynamy :)

Kolor niebieski:
Jest kolorem inspirującym i odprężającym. Przebywanie w takim pomieszczeniu spowalnia bicie serca, obniża ciśnienie krwi, działa uspokajająco. Jest to jednak kolor chłodny i mało przytulny. Ta barwa we wnętrzu optycznie go powiększa, nie powinno stosować się go w kuchniach i jadalniach ponieważ hamuje apetyt.

Kolor fioletowy:
Kojarzy się z bogactwem i ekskluzywnością. Korzystnie wpływa na nerwy, koi zmysły. Osobom które są wrażliwe nie jest polecany, ponieważ może wywołać u nich stan przygnębienia. Polecany natomiast jest do pokoi młodzieżowych, ponieważ wzmaga proces koncentracji.

Kolor czerwony:
Wprawia w optymistyczne nastawienie, wzmaga aktywność fizyczną, działa pobudzająco. Zmniejsza optycznie pomieszczenie, dobrze sprawdza się w postaci mocnych akcentów. Nie powinien być stosowany w pokojach, gdzie wymagana jest koncentracja, np. biurach. Wzmaga apetyt dlatego dobrze go stosować w jadalniach lub restauracjach. Idealnie komponuje się z kolorem żółtym. Pamiętajmy, że zbyt długie przebywanie w czerwonym pomieszczeniu może wywołać oburzenie i agresje.

Kolor żółty:
To kolor nauki, gdyż w pomieszczeniu o tej barwie najlepiej się uczyć. Przywołuje ten kolor dobre wspomnienia, związane z słońcem, piaskiem, radością. Działa delikatnie pobudzająco. Zbyt wyrazisty może być drażniący. Kolor żółty jest dobry do kuchni i jadalni.

Kolor zielony:
To kolor nadziei, skupienia i spokoju. Działa odprężająco, relaksująco. Jest idealny do salonów. Działa nastrajająco, poprawia samopoczucie. Stosowany często w pokojach dziecięcych, bibliotekach, szpitalach.

Kolor Szary:
Zalecany jest tylko na jedną ze ścian, polecana w zestawieniu z białym, wydobywa barwę intensywnych przedmiotów. Kojarzona jest z nowoczesnością, chłodnym stylem. Sprawdza się dobrze w łazienkach i przedpokojach.

Wiedza o kolorach może być wykorzystana na wielu płaszczyznach życia, nie tylko przy projektowaniu własnego mieszkania. Kolory wpływają na nasz nastrój, dopełniają i modelują wnętrze, stanowią bardzo ważny element podczas aranżacji wnętrza. Warto poznać ich znaczenie, aby dobierać je w pełni świadomie.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska