Czyszczenie i montaż moskitiery

Moskitiery chronią przed owadami, insektami, brudem i kurzem, dostającymi się do naszych mieszkań. Dzięki temu stale zyskują na popularności i są montowane w coraz większej liczbie okien i drzwi. Podsuwamy kilka rad dla obecnych i przyszłych użytkowników moskitier.

Montowanie i czyszczenie moskitier jest zadaniem bardzo łatwym, które nie powinno sprawiać większych problemów, zwłaszcza po poznaniu głównych zasad użytkowania. Kilka podstawowych reguł postaramy się przedstawić w poniższym artykule.

Montaż moskitier 

Zamocowanie moskitiery ramkowej w oknie lub drzwiach jest bardzo proste i nie wymaga użycia skomplikowanych narzędzi. Oprawa siatki opiera się na kilku zaczepach, przytwierdzanych do ramy okiennej. Taki sposób montażu pozwala uniknąć zbędnej ingerencji w konstrukcję okna, trzyma moskitierę w stabilnym ułożeniu, a jednocześnie umożliwia szybkie zdjęcie siatki do mycia i konserwacji.

Więcej elementów składowych konstrukcji mają inne rodzaje moskitier – rolowane (w pionie) i przesuwne (w poziomie). Działają one jak rolety: siatka zwijana jest do skrzynek, mocowanych (w zależności od preferencji) z boku lub powyżej drzwi i okien. Ich zaletą jest możliwość całkowitego odsłonięcia okna oraz zwinięcia siatki na zimę bez konieczności demontażu poszczególnych elementów. Założenie tego typu moskitiery wymaga wiercenia otworów w ramach okiennych, ale instalacja nadal pozostaje możliwa do samodzielnego przeprowadzenia.

Czyszczenie moskitier 


Czyszczenie moskitiery okiennej
Zimą, kiedy ze względu na ograniczenie otwierania okien, moskitiery nie są już bardzo potrzebne, warto rozważyć ich wyczyszczenie. Sprzyja temu fakt, że usuwanie brudu z siatek jest łatwe i wygodne. Zacząć trzeba od demontażu i – jeśli to możliwe – ułożenia wszystkich drobnych elementów w jednym miejscu. Samą siatkę można spłukać w wannie lub brodziku letnią wodą.

Nie ma też przeszkód, aby moskitierę przetrzeć delikatną szmatką z roztworem wody z mydłem, trzeba jednak pamiętać, że nie należy używać agresywnie działających detergentów, które mogą uszkodzić włókno szklane. Po wysuszeniu siatki moskitiera jest znów gotowa do użycia.

Tak, jak w przypadku wszystkich produktów, dbanie i konserwacja przysłużą się dłuższemu i lepszemu działaniu. Podobnie jest z moskitierami – dzięki regularnemu myciu siatka (narażona na kurz i brud) nie będzie szarzeć, a jej wygląd nie oszpeci okna.

W przypadku moskitiery ramkowej warto także pomyśleć o demontażu na zimę – izolacja od ujemnych temperatur przedłuży żywotność i estetykę moskitiery.

 

 

 

 

Więcej o moskitierach znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule >>  MOSKITIERY – SKUTECZNY SPOSÓB NA OWADY

 

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.