Dekoracje okienne w stylu skandynawskim

Okno pozwala nam cieszyć się widokiem otaczającego nas świata. Nieważne, czy za oknem droga, park czy następny budynek. Wszystkie te elementy składają się na nasz świat, na który chcemy spoglądać przez piękne okna. 

Okno samo w sobie może być już piękne. Jeśli posiadasz takie, to świetnie! Masz piękną ramę, która przy okazji jest ozdobą pomieszczenia. Jeśli jednak nie posiadasz, to nic straconego. Nie musisz wymieniać okna, tylko je udekorować. Jak? Oto kilka propozycji.


Kolor jest najważniejszy

Styl skandynawski nie jest skomplikowany. Bardzo łatwo można go uzyskać, wystarczy stosować się do kilku podstawowych reguł. Jedną z nich jest kolor. Nie może on być jaskrawy, a tym bardziej neonowy. Króluje biel, czerń, wszelkie odcienie szarości, granat oraz beże z brązem. Stonowane kolory to główna cecha charakteryzująca ten styl. Można dowolnie je mieszać i miksować. Co więcej, proponuje się aby ściany były białe, a reszta, czyli meble i dodatki w innych kolorach (ale białe są również mile widziane). Ta sama zasada kolorystyczna tyczy się dekoracji do okien. Mają być delikatne, subtelne i w odpowiednim kolorze.


Ciepły styl skandynawski


Aranżacje w stylu skandynawskim kojarzą nam się z chłodem i dystansem. Jest to słuszne spostrzeżenie, ale można to łatwo zmienić. Nurt ten bowiem, uwielbia łączyć materiały. Oznacza to, że do delikatnej jedwabnej zasłony na okna idealnie pasuje drewniana podłoga. Może to być także na odwrót: do puszystego, miękkiego beżowego dywanu pasują naturalne drewniane żaluzje. Połączenie faktur zależy wyłącznie od naszego gustu. Takie materiały jak kamień czy drewno ocieplają całe wnętrze pomieszczenia, dzięki czemu nie wydaje się ono takie chłodne. Sam styl skandynawski jest minimalistyczny. Jest to świetna opcja dla rozjaśnienia i urządzenia małych ciemnych pokoi. Dzięki dodatkom, takim jak rolety, zasłony czy żaluzje, wnętrze nabiera indywidualnego stylu i charakteru.

Czas na dekoracje okienne
 

Skandynawski styl tkwi w szczegółach, dlatego dekoracje jakiekolwiek pełnią ogromną rolę. Chętnie wybiera się ciekawe faktury jednokolorowe lub proste kolorowe wzory. Monotonię i nudę przełamują małe akcenty pastelowe tj. świeczniki czy nakładki na stół w jadalni. Jeśli tyczy się dekoracji okiennych to powinny być to zwiewne tkaniny bez żadnych udziwnień.

Dobrym wyborem są rolety rzymskie, które nadają nieco nonszalancji całemu wnętrzu. Żaluzje drewniane doskonale nadają się do kuchni oraz pomieszczeń, które chcemy nieco ocieplić. Rolety tradycyjne o jasnych barwach doskonale sprawdzą się w sypialni. Można nieco zaszaleć ze wzorem i kolorem jeśli ściany są całe białe. Dzięki temu, osłona okienna będzie pełniła nie tylko funkcję ochronną (przed słońcem), ale także dekoracyjną.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.