Jak czyścić rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe? - radzi MK Studio.

Rolety zewnętrzne i żaluzja fasadowe to skuteczna ochrona przed czynnikami atmosferycznymi montowanymi na zewnątrz budynku. Przez cały okres letni, kiedy osłony są aktywnie eksploatowane na osłonach osiada kurz i pył, który w miarę upływu czasu, może zarysować lakier, a nawet spowodować uszkodzenia osłon, uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie. Jak zatem dbać o rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe, aby cieszyć się z zakupu przez lata? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule...

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe pełnią szereg ważnych funkcji - od zabezpieczenia okien przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, przez utrzymanie komfortowej temperatury w domu po zabezpieczenie przed włamywaczami. Jednak aby nasze osłony funkcjonowały bez zarzutów, musimy o nie odpowiednio zadbać. Konserwacja po okresie letnim jest niezbędna aby uniknąć nieprzyjemności, i dodatkowych kosztów związanych z naprawą na jesieni, czy zimie.

Samodzielna pielęgnacja rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych

Na szczęście pielęgnacja rolet zewnętrznych jest prosta, i możemy ją wykonać samodzielnie, bez wzywania fachowca. Okres jesienny jest idealnym momentem, do przeglądu stanu naszych osłon zewnętrznych. Podczas sprawdzania naszych rolet i żaluzji, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko lamele w przypadku żaluzji fasadowych, czy tzw. pancerza w roletach zewnętrznych, ale również na mechanizmy sterujące. W przypadku sterowania ręcznego, będą to sznurki, korby i taśmy. Jeśli nasze osłony wyposażone są w zdalne sterowanie, wówczas kontroli podlega cały system sterujący, od silnika, przez piloty po sterowniki.

W przypadku rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych szczególnie niebezpieczny może okazać się kurz i pył, który może spowodować zarysowania powierzchni podczas zwijania i rozwijania osłon. Dlatego ważna jest ich regularna pielęgnacja. Podczas czyszczenia osłon powinniśmy najpierw opuścić żaluzje i rolety, aby mieć swobodny dostęp do lameli i pancerza. Do usuwania kurzu, resztek liści i pyłu używamy miękkiej szmatki. Pod żadnym pozorem nie można używać proszków do czyszczenia, szczotek i skrobaczek, ani żadnych żrących środków czyszczących, na bazie rozcieńczalnika lub rozpuszczalnika. Do wyczyszczenia lakierowanej powierzchni używamy wody z płynem do mycia naczyń. Wszystkie elementy wykonane z tworzyw sztucznych po wyczyszczeniu warto przetrzeć środkiem antystatycznym, który zmniejszy przyciąganie kurzu i pyłu.

Dodatkowe elementy, takie jak paski, linki, sznurki również przecieramy miękka szmatką zwilżoną wodą z płynem do mycia naczyń.


Kiedy należy wezwać fachowca?


Czyszczenie rolet i żaluzji możemy z powodzeniem wykonać samemu, jednak sprawdzenie działania mechanizmów, w które zostały wyposażone nasze osłon, powinnismy powierzyć już specjaliście. Szczególnie gdy jesteśmy posiadaczami osłon zewnętrznych sterowanych elektrycznie. Przegląd sterowania warto wykonać raz w roku, aby mieć pewność 100 % bezawaryjności. Również, gdy jesteśmy posiadaczami rolet wielkogabarytowych, czyszczenie powinniśmy powierzyć specjaliście, który będzie wyposażony w niezbędny sprzęt.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.