Jak wyczyścić żaluzje ? Poradnik MK Studio

 

Jak wyczyścić żaluzje aluminiowe i żaluzje drewniane | Blog MK Studio

 

Żaluzje są jedną z najpopularniejszych osłon okiennych. Ich wyjątkowy wygląd, wygoda użytkowania i funkcjonalność, zapewnia coraz większe grono sympatyków aluminiowych i drewnianych lamelek. Jednak, aby zachować ich piękny wygląd należy regularnie je czyścić. Jak wykonać to szybko i łatwo, dowiesz się z tego poradnika.


Podczas sprzątania mieszkania często zdarza się, że zapominamy o naszych osłonach okiennych.


Niestety, żaluzje tak jak każdy przedmiot czy mebel powinniśmy czyścić regularnie, aby zachować jak najdłużej ich idealny wygląd. Kurz bardzo lubi się z listwami żaluzji na których najczęściej osiada. Dlatego podczas czyszczenia powinniśmy skupić naszą uwagę na czyszczeniu tej właśnie części żaluzji.


Przed rozpoczęciem czyszczenia żaluzji, rolet czy innych osłon powinniśmy ocenić stopień zabrudzenia osłon. Zakurzone listwy wystarczy przetrzeć suchą ściereczką. W przypadku większych zabrudzeń musimy sięgnąć po odpowiednie środki myjące i akcesoria, które pomogą nam szybko i łatwo doprowadzić nasze osłony do czystości.


Jak czyścić żaluzje drewniane?


Żaluzje drewniane najlepiej czyścić bez użycia wody. Długi kontakt żaluzji drewnianych z wodą, może spowodować ich deformację oraz odbarwienie. Aby do tego nie dopuścić należy wycierać kurz regularnie suchą ściereczką oraz zabezpieczać lamele przed kurzem używając specjalnego ochronnego środka do drewna. Do czyszczenia żaluzji drewnianych możemy również użyć miotełki do kurzu lub specjalnej szczoteczki do żaluzji. Aby ułatwić sobie pracę, możemy zamknąć żaluzje i pionowymi ruchami wytrzeć całą powierzchnię żaluzji. Następnie czynność powtórzyć po odwróceniu żaluzji.


Jeśli nasze żaluzje są mocno zakurzone i nie obejdzie się bez wody. Potrzebny nam będzie preparat do mycia drewna. Zwilżamy ściereczkę w wodzie wymieszanej z preparatem i mocno odciskamy, aby usunąć jak najwięcej wody. Tak przygotowaną szmatką przecieramy każdą żaluzję z osobna, następnie od razu osuszamy. Nie możemy dopuścić do pozostawienia wody na listwach! Zawsze wycieramy do sucha.


Jak czyścić żaluzje aluminiowe?


Podczas czyszczenia żaluzji aluminiowych nie używamy wody. Czyszczenie na mokro może spowodować matowienie listew, co będzie niekorzystnie wyglądać. Do czyszczenia żaluzji aluminowych z kurzu będziemy potrzebować flanelowej ściereczki, odkurzacza lub podobnie jak w żaluzjach z drewna, miotełki do kurzu lub specjalnej szczoteczki do żaluzji.


Przed czyszczeniem żaluzji należy usunąć kurz za pomocą powyższych akcesoriów, jeśli tego nie zrobimy kurz nam się rozmaże. Żaluzje aluminiowe zamykamy i tak przygotowaną osłonę czyścimy z kurzu, a następnie za pomocą nasączonych ściereczek czyścimy z większych brudów. Czynności powtarzamy przekręcając żaluzje na drugą stronę.


W czyszczeniu żaluzji obowiązuje podobna zasada jak przy sprzątaniu mebli czy podłogi, im cześciej będziemy usuwać kurz, tym sprzątanie będzie prostsze i szybsze.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.