Kolor roku 2018 według Pantone - Ultra Violet

 

Kolorem, który królować będzie na wybiegach, w sklepach i w naszych domach w 2018 roku będzie intensywny, intrygujący, a zarazem magiczny Ultra Violet  (18-3838). Instytut Pantone, jak co roku zaskoczył wszystkich swoim wyborem. Kolor fioletowy, to wymagający odcień, dlatego też śpieszymy z poradami i inspiracjami, jak wykorzystać jego walory i z sukcesem wprowadzić go do wnętrza domu.

Rok 2017 minął nam pod znakiem koloru Greenery (15-0343), który nastrajał nas optymistycznie -  budzącą się do życia naturą. Zieleń liści i wiosennej trawy, działała łagodząco i odprężająco. Jak będzie w przypadku tegorocznego wyboru? Przyjrzyjmy się, dlaczego eksperci Pantone, postawili właśnie na ten wybór.


Swoją decyzję specjaliści Pantone tłumaczą przede wszystkim symboliką. Kolor fioletowy ”komunikuje oryginalność, pomysłowość i wizjonerskie myślenie, które wskazuje nam na przyszłość”. Niewątpliwie, jest to kolor oryginalny z pogranicza magii, kosmosu i snu. Otwiera przed nami wrota do naszej duchowości, pozwala na wyciszenie i oddanie się medytacji. 

 

“Żyjemy w czasach, które wymagają inwencji i wyobraźni. Jest to rodzaj twórczej inspiracji, który jest właściwy dla koloru PANTONE 18-3838 Ultrafioletu, bazującego na niebieskim odcieniem fioletu, który przenosi naszą świadomość i potencjał na wyższy poziom” - mówi Leatrice Eiseman Dyrektor instytutu Pantone.


Kolor fioletowy od zawsze kojarzony był z władzą, boskością i uduchowieniem. Zarezerwowany był dla silnych, odważnych i patrzących w niebo osób. W średniowieczu płaszcze w tym kolorze nosili wysoko postawieni urzędnicy. Kolor fioletowy pojawiał się w ważnych punktach zwrotnych w historii. Czy podobnie jest i tym razem?


W swoim uzasadnieniu eksperci z Pantone, wiążą kolor Ultra Violet z nieskończonością kosmosu, który składania nas do ciągłego zadawania pytań i eksplorowania nowego. Dlatego też, pojawia się wiele odniesień do technologii, innowacyjności i kreatywnych możliwości. To także pochwała dla indywidualizmu, nonkonformizmu i artystycznej duszy. Amerykański autorytet w kwestii trendów kolorystycznych wspomina o takich ikonach jak Prince, David Bowie i Jimi Hendrix, którzy wprowadzili kolor fioletowy do popkultury, łamiąc modowe konwenanse.


Jak zatem przy tak szerokiej symbolice zastosować kolor Ultra Violet do wnętrza, wykorzystując jego walory na naszą korzyść? Wybór nie jest łatwy, ale pomocną dłoń wyciąga do nas wspomniany już Instytut Pantone, który przygotował 8 palet kolorystycznych, z którymi kolor roku 2018 komponuje się wprost fenomenalnie :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ultra Violet – kolory i styl

 

Kolor fioletowy rzadko kiedy wybierany jest podczas aranżacji, dlatego też może sprawiać trudności w umiejętnym dopasowaniu go do wnętrza. Jeśli jednak zdecydujemy się po niego sięgnąć, będzie doskonale pasować do wnętrz w stylu glamour i stylu prowansalskim. Dwa różne style, ale z sukcesem połączy je kolor roku 2018.

 

Fiolet w pierwszej propozycji jest intensywny, nasycony i królewski, stworzony do eleganckich obić sof, foteli, krzeseł czy szezlongów. W zestawieniu ze srebrem, złotem, szkłem czy metalem doda wnętrzu bogactwa i prestiżu. Świetnie będzie komponował się z czernią, bielą, szarością, butelkową zielenią czy bordo.

 

 

 

 

Druga propozycja zastosowania koloru Ultra Violet, przypadnie do gustu zwolennikom delikatniejszych wnętrz. W stylu prowansalskim nasz kolor roku złagodnieje przy wszechobecnej bieli, kremach, kawie z mlekiem oraz szarościach, ale tych bardzo rozbielonych, jakby muśniętych słońcem.

 

Do słonecznej Prowansji przeniosą nas również miękkie i naturalne materiały w roślinnych motywach oraz drewniane postarzane meble znalezione na pchlim targu. To styl nawiązujący do tradycyjnej wsi sprzed lat, gdzie życie płynie spokojnie z dala od pędu wielkomiejskiej metropolii.

 

 

Mocny akcent we wnętrzu – fioletowy fotel lub sofa

 

Dobrym sposobem na wprowadzenie najnowszych trendów do wnętrza, jest zastosowanie koloru obicia na wybranym fotelu czy sofie. Tkanina obiciowa w kolorze Ultra Violet, zapewni nam mocny akcent kolorystyczny, które ożywi spokojne i jednokolorowe wnętrza. Przy takim wyborze, warto postawić na klasykę, nie eksperymentujmy z dodatkowymi zdobieniami, intensywna barwa wystarczy, aby w pełni zaskoczyć gości.

 

Dla odważnych – tapeta w Ultra Violet

 

Kolor fioletowy pasuje zarówno do strefy dziennej, jak i sypialni, odpowiednio zastosowany nawet na ścianach może wyglądać imponująco. Jeśli lubisz oryginalne rozwiązania i nie uznajesz półśrodków, sięgnij po tapetę w kolorze nieskończonego kosmosu. Intrygująca tapeta na jednej ze ścian salonu, jadalni czy sypialni doda wnętrzu elegancji i wyrafinowanego wyglądu. Fiolet doskonale prezentuje się wśród mebli o jasnym drewnie, dodaje im szlachetności i klasy.

 

Dekoracja okna w kolorze fioletu

Jeśli obawiasz się, że kolor fioletowy może być zbyt przytłaczający do Twojego wnętrza, wybierz akcenty w postaci osłon okiennych w tym mistycznym kolorze. Rolety materiałowe, plisy, zasłony, verticale czy rolety rzymskie w odcieniu Ultra Violet to szybki sposób na odświeżenie i nadanie wnętrzu modnego charakteru. W łatwy sposób Twoje mieszkanie zyska aury tajemniczości, magii i pazura.

 

Dodatki w odcieniu Ultra Violet

 

 

Doskonałym dopełnieniem dekoracji okna w kolorze fioletowym będą dodatki  - np. w formie poduszek dekoracyjnych na sofie w salonie, obicia foteli w jadalni czy poduszek i pościeli w sypialni. Gdy brak nam odwagi na rewolucję we wnętrzu, sugerujemy zacząć od małych kroków. 

 

Kolor Ultra Violet to z pewnością wyzwanie dla architektów i projektantów, jednak zaopatrzeni w wzorniki tkanin obiciowych, tapet i materiałów osłon okiennych z pewności stworzą magiczne wnętrza, w których domownicy będą mogli oddać się błogiemu relaksowi.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.