Konserwacja rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne to jeden z najlepszych systemów osłon okiennych. Decyzja o montażu zapewni spokój i bezpieczeństwo na długie lata. Aby rolety zostały sprawne na dłużej, warto poznać kilka najważniejszych zasad ich konserwacji.

 

Instalacja rolet zewnętrznych to inwestycja na dłuższy czas. Opisywany system osłon stanowi znakomitą izolację termiczną i ochronę prywatności, jest jednak narażony na działanie czynników atmosferycznych – opadów, promieni słonecznych, wiatru, temperatur bardzo niskich i bardzo wysokich. Cenna będzie więc troska o konserwację rolet, dzięki czemu unikniemy napraw i awarii, a ich estetyka pozostanie niezmieniona.


Pielęgnacja rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są elementem widocznym na elewacji budynku. Nowe wyglądają elegancko, jednak z czasem mogą się brudzić i kurzyć, a przez to wpływać na wygląd całego domu. Z tego względu polecamy zadbanie o ich pielęgnację. Zazwyczaj rolety aluminiowe wystarczy czyścić co 2-3 lata. Czas ten może ulegać zmianie w zależności od koloru pancerza (na jasnym zabrudzenia bywają bardziej widoczne, niż na ciemnym).

Do czyszczenia możliwe jest używanie narzędzi myjących pod ciśnieniem, ale należy uważać, aby nie stosować ostrego strumienia wody; szczotka także musi być delikatna.


W celu umycia rolet aluminiowych należy:

 - rozwinąć pancerz na całej długości i pozostawić nieruchomym,

 - w przypadku sterowania automatycznego: odłączyć rolety od prądu,

 - oczyścić profile i pozostałe widoczne elementy wodą z delikatnym detergentem, np. płynem do naczyń. Żrące i agresywne środki oraz ostre, metalowe czyściki, mogą spowodować porysowanie pancerza,

 - zostawić roletę do wyschnięcia lub przetrzeć delikatną, suchą szmatką.

Do elementów, wykonanych z tworzyw sztucznych (PVC), warto użyć preparatów antystatycznych.


Dodatkowe porady

Mycie rolet zewnętrznych to najważniejsza część ich pielęgnacji. Dbając o komfort i bezpieczeństwo użytkowania warto również zastosować poniższe wskazówki.

 

1.    Na rynku funkcjonują firmy, zajmujące się profesjonalnym myciem, w tym również rolet zewnętrznych. Skorzystanie z ich usług przydatne jest przede wszystkim w przypadku konserwacji drobnych elementów rolet zewnętrznych (np. uszczelek).

2.    Jeśli na rolecie zauważymy zanieczyszczenia, mogące porysować pancerz podczas zwijania, należy je bezzwłocznie usunąć.

3.    Naprawę wszelkich awarii automatycznego systemu sterowania należy zlecić fachowcom z odpowiednimi uprawnieniami. Niewykluczone, że samodzielne modyfikowanie elementów elektrycznych spowoduje kolejne usterki.

Podane wskazówki pomogą utrzymać rolety zewnętrzne w najlepszym stanie przez długi czas, należy jednak pamiętać, że powstające w trakcie użytkowania typowe zużycie elementów jest nieodłączną częścią eksploatacji.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.