Materiały na firanki – rodzaje i właściwości!

 

Firany Warszawa - MK Studio

 

Firanki to piękna dekoracja okienna, która zdobi nasze okna. Wybierając firanki poza walorami estetycznymi zwracamy również uwagę na ich funkcjonalność. Przede wszystkim zależy nam na przysłonięciu okna, jednocześnie nie rezygnując z wpadającego światła słonecznego w ciągu dnia. Jak wybrać najlepszy materiał na nasze firanki? Oto właściwości najczęściej wybieranych materiałów na firany: żakard, woal, organza, satyna oraz markizeta.


Eleganckie firany z satyny, delikatne i przejrzyste firany z tiulu, a może dostojne i błyszczące firany z żakardu? Materiałów na firany jest wiele, jednak każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, aby cieszyć się idealnymi firankami w oknie, warto poznać je nieco bliżej. W naszym poradniku przedstawimy każdy z wymienionych powyżej materiałów, aby wybór firanek był prostszy, a przez to i przyjemniejszy.

 

Firany Warszawa - MK Studio


Wybierając materiały z których uszyte będą Twoje wymarzone firany, musimy poznać odpowiedzi na 3 pytania:

1. Jak tkanina będzie układać się na oknie?

2. Jaki jest stopień przepuszczalności świata?

3. Jaka jest przejrzystość tkaniny?


Żakard


Żakard to jeden z najczęściej spotykanych materiałów do firan. Nigdy nie wychodzi z mody, nie trzeba go prasować, jest znany ze swojej trwałości. Żakardowe firany pasują do wnętrza w każdym stylu, od nowoczesnych wnętrz, po klasyczne aranżacje. Z bliska żakard wygląda jak drobna siateczka, ma mniej lub bardziej gęste sploty nici. Jest najcześciej wykonany z poliestru i bawełny. Efektowności firanom z żakardu dodają błyszczące nitki, które dodają efekt mieniącej się tkaniny.


Żakard o gęstym splocie zapewni nam prywatność, idealnie sprawdzi się np. w sypialni. Jak już zostało wspomniane firan żakardowych nie trzeba prasować, można je od razu rozwiesić na karniszu.


Firany z woalu


Woal to delikatna, lejąca się tkanina, która miękko układa się na oknie. Najczęściej tworzony jest z włókien sztucznych, czasem z dodatkiem bawełny. Woal jest to tkanina o dość gęstych oczkach, idealna do mocno nasłonecznionych pomieszczeń. Firana z woalu to efektowana dekoracja okna, którą można fantazyjnie upinać i drapować.


Firany woalowe najlepiej prać ręcznie w letniej wodzie, uprane w pralce stracą swój fason. Woal zazwyczaj wymaga prasowania w temperaturze nie wyższej niż 110 stopni.


Organza


Organza w tradycyjnej wersji wykona jest z jedwabnej przędzy. Dziś spotkać można organzę wykonaną z nylonu, bawełny czy poliestru. Firany z organzy są przejrzyste, błyszczące i zwiewne, świetnie sprawdzą się w zaciemnionych wnętrzach, w których dzięki rozproszeniu światła zyskamy delikatną mgiełkę. Dużą popularność firan z organzy zawdzięczamy bogatej gamie kolorów i wzorów. W ofercie producentów znajdziemy organzy gładkie, haftowane, flokowane czy drukowane w różne wzory.


Naturalna organza z jedwabiu jest podatna na zagniecenia. Jeśli chcemy ograniczyć prasowanie wybierzmy tę z włókien syntetycznych, którą można prać w pralce automatycznej, przy niskiej temperaturze i bez wirowania.

 

Firany Warszawa - MK Studio

 

Satyna

Firany z satyny są efektowną dekoracją okna. Błyszczący materiał pięknie odbija światło, sprawdzi się zarówno w salonie, jak i sypialni. Satynę możemy wybrać wykonaną z jedwabiu, bawełny lub włókien poliestrowych. Prawa strona satyny zawsze jest błyszcząca, lewa natomiast matowa.

Firany z satyny zawsze wieszamy stroną błyszczącą do pomieszczenia. Satyna przed powieszeniem wymaga dokładnego prasowania.

 

Markizetka


Markizeta to materiał przypominający siatkę. W zależności od splotu jego oczka mogą być mniejsze lub większe. Firanka z markizety o gęstszym splocie będzie trwalsza, jednocześnie przepuszcza wtedy mniej światła. Markizeta na oknie wygląda bardzo elegancko, świetnie się układa i będzie rewelacyjnie pasować do wnętrza salonu.

Firany z markizety to rozwiązanie dla osób nie lubiących prasować. Po praniu wystarczy powiesić na oknie, a materiał sam wyschnie i „wyprasuje się” bez naszego udziału :)

 

Firany Warszawa - MK Studio

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.