Poradnik - jak dobrać odpowiednie zasłony?

 

Zasłony to dekoracyjna osłona okienna, która odpowiednio dopasowana może dodać przytulności i wyjątkowego charakteru każdemu wnętrzu. Za ich pomocą możemy w szybki sposób dokonać metamorfozy wnętrza bez kłopotliwego remontu. Szeroka oferta kolorów, wzorów i rodzajów tkanin, pozwala na dopasowanie ich do każdego stylu i wnętrza. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak dokonać właściwego wyboru zasłon do naszego wnętrza?


Zasłony spełniają kilka ważnych funkcji w naszym wnętrzu. Poza oczywistą funkcją dekoracyjną, zapewniają prywatność, chronią przed promieniowaniem oraz zanieczyszczeniami. Stanowią prosty, a zarazem tani sposób na odświeżenie wnętrza. Dzięki szerokiej ofercie tkanin zasłonowych, możemy dopasować osłonę do każdego stylu. W tym poradniku, zdradzimy Wam czym kierować się poszukując idealnych zasłon.


Funkcjonalność zasłon


Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę to funkcja, jaką ma pełnić nasza nowa osłona. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: Dlaczego chcemy zakupić zasłony? Czy zależy nam na funkcji dekoracyjnej, a może chcemy regulować przenikanie promieni do wnętrza czy też zapewnić prywatność domownikom, gdy przez nasze okna mogą zaglądać wścibscy sąsiedzi czy przechodnie.

Wiedząc, na czym nam najbardziej zależy, będziemy mogli dokonać właściwego wyboru materiału, a następnie dobrać kolor, wzór i długość.


Materiał zasłony


W zależności od tego jaką funkcję ma pełnić zasłona w danym pomieszczeniu, możemy wybrać różne rodzaje tkanin. Zasłony zaciemniające sprawdzą się idealnie do sypialni, gdyż zatrzymują najwięcej światła. Bez względu na kolor, zapewnimy sobie doskonałe warunki do drzemki nawet w samo południe. Do salonu i jadalni polecamy wybrać zasłony półprzezroczyste, które idealnie sprawdzą się przy oknach od północy. Wykonane z delikatnych, przepuszczających promienie tkanin, będą pełniły funkcję dekoracyjną.

Gramatura tkaniny wpływa na ułożenie naszej zasłony, im grubsza tym cięższy i lejący efekt. Zasłony z aksamitu czy weluru doskonale pasują do okazałych wnętrz, którym dodadzą przytulności i elegancji. Natomiast delikatne i transparentne tkaniny takie jak tiul, tafta, szyfon i len sprawdzą się w okresie letnim w pokoju dziennym, jadalni czy gabinecie.


Kolorystyka zasłon


Producenci zasłon, oferują nam szeroką gamę kolorów oraz równie dużą paletę ich odcieni. Zachęcamy do eksperymentowania, gdyż wymiana zasłon pozwala na szybką i tanią metamorfozę wnętrza. Intensywne kolory, przyciągają uwagę. Decydując się na mocną kolorystykę naszych zasłon sprawimy, że okno będzie najważniejszym elementem naszego wnętrza. Natomiast, jeśli lubimy wnętrza stonowane i klasyczne sięgnijmy po biel, pastele i kolory ziemi, które dodadzą wnętrzu domowego charakteru. Bezpiecznym rozwiązaniem są szarości, które ze względu na swoją neutralność, doskonale prezentują się we wnętrzach urządzonych zarówno w stylu nowoczesnym, klasycznym, jak i skandynawskim czy glamour.


Wzór i faktura zasłony


Kiedy wiemy już jakie kolory będą pasować do naszego wnętrza, musimy wybrać odpowiedni wzór i fakturę tkaniny. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby eksperymentować z tkaninami, warto stosować się do zasady - im prostsza i gładsza tkanina, tym lepiej. Taka zasłona będzie pasować do każdej aranżacji.

Dla odważnych w dekoracji okna, w naszej ofercie posiadamy tkaniny o rozmaitych wzorach, które są szalenie ozdobne oraz zgodne z obowiązującymi trendami. Motywy florystyczne, geometryczne, stylowe i abstrakcyjne dodadzą wnętrzu pozytywnej energii i charakteru oraz podkreślą jego oryginalność. Decydując się na wzorzyste zasłony, warto postawić na gładkie i monochromatyczne tkaniny na obiciach mebli, dywanach czy poduszkach, które będą tłem dla dekoracyjnych zasłon.


Długość i szerokość zasłony


Ostatnim, ale równie istotnym aspektem podczas wyboru zasłony jest ich długość oraz szerokość. Przed wyborem materiału, należy dokonać prawidłowego pomiaru długości i szerokości okien z uwzględnieniem karnisza pamiętając, że długość zasłon mierzymy od punktu mocowania żabek lub haczyków na karniszu.

Najcześciej spotykamy zasłony w trzech wariantach: do parapetu, poniżej linii parapetu i do podłogi. Wybierając zasłony do samej podłogi musimy zwrócić uwagę czy w danych pomieszczeniu jest dywan, na który musimy zarezerwować kilka centymetrów w zależności od jego grubości.

Podczas wyboru zasłony, musimy zastanowić się również jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Jeżeli marzy nam się kompozycja luźnych fal, musimy zarezerwować więcej tkaniny, najlepiej dwa razy tyle ile wynosi szerokość okna. Podobnie w przypadku zasłon dekoracyjnie upiętych zakupmy więcej materiału.


Zasłony to bardzo dekoracyjna osłona okienna, która stanowi ważny element aranżacji wnętrza, dlatego warto poświęcić chwilę czasu, aby idealnie pasowały do wystroju wnętrza. W naszych salonach znajdziesz szeroką paletę kolorów, wzorów i rodzajów materiałów, dzięki którym w 2020 roku szybko odświeżysz wnętrze i dodasz mu niepowtarzalnego charakteru.

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.