Welur we wnętrzach! Gorący trend!

 

Niezwykle miękki w dotyku, z subtelnym połyskiem, dostojny niczym królewskie szaty – taki właśnie jest nasz główny bohater, który na nowo rozkochał w sobie projektantów mody i wnętrz na całym świecie. Welur wkracza ponownie na salony, nie czekaj zatem i czym prędzej zaproś go do swojego wnętrza. W poniższym artykule prezentujemy welurowe inspiracje, po które warto się pokusić, aby Twój dom nabrał szyku i elegancji. 

Welur należy do szlachetnej grupy tkanin pluszowych. Jest tkaniną gęsto tkaną o krótkim włosiu, które w dotyku jest puszyste i miękkie. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa villosus– kosmaty i francuskiego velours – puszek, aksamit. Pierwszy welur wyrabiany był w Indiach. Do Europy dotarł około XII wieku, natomiast do Polski dopiero na przełomie XVII i XVIII wielu. Wykorzystywany był w szatach liturgicznych, wytwornych sukniach i jako szykowne obicie sof, foteli i szezlongów. 

W tym sezonie welur pokochali wszyscy - projektanci, architekci i producenci mebli, którzy stawiają na styl glamour wykorzystując potencjał zjawiskowego pluszu. 


Welur na kanapie, podnóżku i pufach


Welur szczególnie elegancko prezentuje się jako obicie mebli wypoczynkowych. Ta pochodząca z Indii tkanina, idealnie wpasuje się w salonie urządzonym w stylu glamour, retro, francuskim,  klasycznym, a nawet minimalistycznym czy industrialnym. Salon, gdzie pierwsze skrzypce będzie grała welurowa sofa, skradnie serca Twoich gości. 

Mimo, że welur kojarzy się głównie ze stylem pałacowym, odpowiednio dobrany sprawdzi się w bardziej surowych, industrialnych wnętrzach do których wprowadzi odrobinę ciepła i przytulności. Idealnie pasuje do miedzianych i złotych dodatków, a także wciąż modnego drewna.

Klasyką gatunku jest sofa Chesterfield obita welurem, która doskonale będzie wyglądać w salonie glamour. Projektanci sugerują, że im tkanina obiciowa ma ciemniejszy i intensywniejszy kolor tym lepiej. Welur w kolorze szmaragdu, rubinowej czerwieni, butelkowej zieleni, turkusu, szafiru, czy w kolorze roku 2018 – Ultra Violet,  wygląda niezwykle luksusowo i szykownie. Ale równie pięknie prezentuje się w pastelowych odcieniach. Sofa w kolorze pastelowego różu w towarzystwie naturalnego drewna, bieli, złota i beżów wygląda bardzo kobieco i romantycznie. 

Do wnętrz zaaranżowanych w stylu minimalistycznym czy industralnnym, polecamy wybrać sofy welurowe o prostym, ale eleganckim kształcie. Im mniej ozdób tym lepiej. Do dużych salonów wybierz sofę osadzoną nisko, natomiast do mniejszych pomieszczeń sofy, pufy czy podnóżki na drewnianych nóżkach.


Welurowy fotel uzupełni stylową aranżację

 

 

 

 

Również dużą popularnością co welurowe sofy, cieszą się fotele wykonane przy użyciu tego materiału. Welurowe fotele ustawione przy toaletce lub w kąciku relaksacyjnym, będą prezentowały się niesamowicie gustownie. A cudownie miękka tkanina, będzie zachęcać do zanurzenia się w nim i relaksu z książką po całym dniu pracy. Fotel obity welurem ociepli wnętrze i doda mu przyjemnej aury. A w towarzystwie welurowej sofy, salon będzie wyglądał prawdziwie szlachetnie.  

Dla miłośników stonowanych kolorów, sugerujemy wybrać fotel w głębokim kolorze granatowym. W zestawieniu z szarościami i brązami, będzie wyglądał bardzo elegancko i subtelnie. Natomiast dodając elementy dekoracyjne w złotych odcieniach, cała aranżacja zyska szyku i przepychu. 

 

 

 

Welurowy fotel w jednym z najmodniejszych kolorów tego sezonu – pastelowym różu, to super modna propozycja dla fanów delikatniejszych kolorów. 

 

 

 

Welurowe pufy to hit tej jesieni, poza swoją klasyczną funkcją, mogą również służyć jako stolik. Idealnie sprawdzi jako kolejne miejsce do siedzenia zarówno w salonie, sypialni, jak i garderobie. Pikowana pufa obita welurem wygląda iście dworsko. 


Krzesła do jadalni obite welurem 


Projektanci wprowadzili welur również do jadalni, co nam szczególnie się podoba. Krzesła welurowe przy drewnianym stole, wyglądają rewelacyjnie. Ale to nie wszystko... Welur w jesienno-zimowych aranżacjach możemy wykorzystać do tapicerowania hokerów, używanych przy wyspach i barkach  w kuchni. A wszystko po to aby minimalistyczne i surowe wnętrza ocieplić. 


Welurowe poduszki, zasłony i zagłówki 


Welur we wnętrzu, jak przekonują architekci nie musi grać pierwszych skrzypiec. Wystarczy welurowy drobiazg, aby wnętrzu dodać elegancji i klasy.

 

 


Meble obite całkowicie welurem, nie muszą przypaść do gustu wszystkim, dlatego też jeśli chcecie jednak wprowadzić odrobinę luksusu do swojego salonu, postawicie na welurowe poduszki w różnych kolorach lub puszyste zasłony. A w sypialni bardzo efektownie będzie prezentował się zagłówek łóżka obity welurem. 

Welurowe dodatki mogą szybko i tanio zmienić wnętrze Twojego domu i wprowadzić przytulny nastrój. Należy jednak pamiętać o odpowiednich proporcjach, aby ilość mebli, zasłon i poduszek wykończonych welurem nie przytłoczyła wnętrza. 

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.