Jak dobrać kolor osłon przeciwsłonecznych do wnętrza?

 

Kolory we wnętrzu kształtują jego charakter i wpływ na nasze samopoczucie. Mogą stworzyć przestrzeń do relaksu, działania czy nauki. Jasne zestawienie kolorystyczne może powiększyć optycznie przestrzeń, natomiast zastosowanie ciemnych barw doda mu elegancji i szyku. Kolory mają znaczenie nie tylko na ścianie czy meblach, ale również w przypadku osłon okiennych. Przedstawiamy krótki poradnik na temat doboru kolorów rolet, plis czy zasłon rzymskich.

 

Planując wybór osłon okiennych, warto poza zaletami konkretnych rozwiązań, zapoznać się z dostępną kolorystyką oferowaną przez producenta. Dlaczego? Ponieważ, kolory mają niebagatelne znaczenie dla naszego nastroju i samopoczucia. Osłony, jak każdy inny element wyposażenia wnętrza, powinny współgrać z całą aranżacją i stylem. Trendy zmieniają się szybciej niż nasze upodobania, dlatego doskonałym pomysłem jest posłuchanie swojej intuicji i dopasowanie kolorystyki osłon do własnego gustu i preferencji domowników.

 

Jak zatem wybrać kolor, który wydobędzie to, co najpiękniejsze w naszej aranżacji? Jakimi zasadami kierować się przy wyborze kolorów osłon okiennych do salonu, sypialni czy gabinetu? Czy istnieje sposób na przetestowanie wybranego koloru bez ponoszenia kosztów? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu. Wykorzystując kolorystyczne porady MK Studio, dokonasz właściwego wyboru. Zatem zaczynajmy!


Psychologia barw – poznaj znaczenie kolorów i wpływ na nasze samopoczucie


Już od dawna wiadomo, że otaczające nas kolory mają duży wpływ na nasze życie. Niektóre barwy, mogą ukoić nasze nerwy po ciężkim dniu pracy, inne zaś zmotywować do działania lub sprawić, że nauka będzie bardziej efektywna. Warto zatem, zanim zdecydujemy się na konkretny kolor, dowiedzieć się, jaka barwa będzie odpowiednia do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Najbardziej bezpiecznym kolorem jest biel, która pasuje do każdego wnętrza, optycznie je powiększa i dodaje światła. Jednak w sypialni, lepiej sprawdzą się ciemniejsze barwy, które zapewnią nam spokojny sen, nawet w ciągu dnia. Neutralne kolory ziemi to idealne tonacje do salonu, kuchni czy sypialni. Dają poczucie bezpieczeństwa i komfortu, zatem doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zależy nam na przyjemnej aurze sprzyjającej relaksowi i spotkaniom z najbliższymi. Pastelowe kolory to również ciekawa propozycja do salonu, sypialni oraz pokoju dziecięcego. Rozbielony róż, delikatna zieleń czy letni kolor nieba pozwolą się wyciszyć i zrelaksować. Słoneczne, intensywne i mocne kolory działają zaś przeciwnie – dodają energii, pobudzają kreatywność i pozwalają na działanie. To doskonałe barwy do gabinetu, kuchni czy salonu. Kolor niebieski optycznie powiększa wnętrze, zwiększa kreatywność i sprzyja samodzielności. To idealna barwa do gabinetu i pokoju dziecka. Fiolet kojarzony z bogactwem i ekskluzywnością, korzystnie wpływa na nerwy, koi zmysły i usuwa zmęczenie. Kolor czerwony to barwa optymistów, dodająca energii, rozpalająca zmysły i pobudzająca do działania. Żółty to kolor słońca, działa pobudzająco, zwiększa zdolności organizacyjne i dodaje pewności siebie. Natomiast odcienie zieleni działają odprężająco i relaksująco, zapewniają spokój i bezpieczeństwo.

 

Wiedza o kolorach pozwoli w pełni świadomie dopasować barwę, do stylu i aranżacji wnętrza, zwracając uwagę na funkcję, jaką każde z nich pełni. Więcej o psychologii kolorów pisaliśmy w artykule: „Jak kolory na nas wpływają”.


Rozmiar pokoju i ilość światła


Kolory poza oddziaływaniem na naszą psychikę, mogą również wypływać na odbiór danego pomieszczenia. Za pomocą odpowiednich barw możemy optycznie powiększyć nasze wnętrze lub sprawić, że duża przestrzeń nabierze domowego, przytulnego klimatu. Podczas wyboru kolorystyki osłon warto zapamiętać jedną zasadę – jasne kolory dodają centymetrów, natomiast ciemne optycznie zmniejszą przestrzeń. Znajomość tej zasady pozwoli nam zmienić proporcje zbyt małego okna, dużych przeszkleń czy małego pokoju.

 

Przy wyborze kolorystyki powinniśmy wziąć również pod uwagę ilość światła przedostającego się do wnętrza. Wiedza ta jest niezwykle ważna, by zachować optymalną temperaturę wewnątrz domu i nie pozwolić na nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń, szczególnie tych usytuowanych od strony południowej. We wnętrzach, do których dociera niewiele światła, sięgnij po rolety, plisy czy zasłony w jasnych kolorach, wykonanych z tkanin przepuszczających promienie słoneczne. Natomiast pomieszczeniach, w których nie brakuje słońca, możesz wypróbować osłony w ciemnej kolorystyce, która zmniejszy ilość promieni słonecznych przedostających się przez tkaninę.


Łączenie kolorów – co warto wiedzieć?


Kluczem do udanej aranżacji okna jest wybór odpowiedniego koloru, pasującego do całego wnętrza. Zbyt często pochopnie podejmujemy decyzje zakupowe, z których w konsekwencji nie jesteśmy zadowoleni. Dlatego też warto zapoznać się z ciekawymi pomysłami na łączenie kolorów, by stworzyć wyjątkową aranżację dopasowaną do stylu, funkcji i wielkości wnętrza.

 

Wersja monochromatyczna

 

Pierwszą propozycją, którą wprost uwielbiają architekci, jest wnętrze skąpane w jednolitej kolorystyce. Aranżacja monochromatyczna bazuje na różnych odcieniach jednego koloru. Wnętrze skąpane w odcieniach błękitów, zieleni czy beżów jest niezwykle spójne i harmonijne. W tak zaaranżowanym wnętrzu warto postawić na osłonę w mocniejszym odcieniu, która może stanowić główny element dekoracyjny lub wybrać odcień stonowany, pastelowy, który będzie pełnił funkcję tła dla całej przestrzeni. Jeśli marzy Ci się wnętrze skąpane w błękitnych barwach, wybierz odcienie od rozbielonego nieba, przez morską bryzę po intensywny granat. W podobny sposób wybieraj inne kolory – baw się odcieniami i łącz je według własnej fantazji.

 

Kolory sąsiadujące na kole barw

 

W doborze odpowiedniego koloru rolety, zasłony czy żaluzji plisowanych pomocna okaże się wiedza z zakresu koła barw, a dokładniej kolorów pokrewnych, które usytuowane są obok siebie. Koło barw to graficzny wzornik 12 kolorów:

 

  • 3 kolory podstawowe (czerwony, niebieski, żółty).
  • 3 kolory pochodne (fioletowy, pomarańczowy, zielony)
  • 6 kolorów trzeciego rzędu (barwy powstałe po połączeniu kolorów podstawowych i pochodnych).


Wybierając z koła barw kolory sąsiadujące, stworzysz zestawienie idealnie do siebie pasujące. Szybko zauważysz, które kolory do siebie pasują i już nigdy nie będziesz mieć problemu z ich wyborem. Żółty w zestawieniu z czerwienią i pomarańczą to propozycja harmonijna, lecz z pazurem. Kolor niebieski połącz z granatem i fioletem, natomiast szmaragdową zieleń z limonką i żółcią. Przy łączeniu kolorów pokrewnych zwykle stosuje się dwa lub trzy kolory. Połączenia tego typu, przypominają nieco zestawienia monochromatyczne z delikatnym pazurem i kontrastem. Jeśli chcesz zgłębić temat koła barw, polecamy artykuł: „Jak łączyć kolory? Poradnik MK Studio”. https://www.mkstudio.waw.pl/blog/jak-laczyc-kolory-poradnik-mk-studio/

 

Kontrasty przyciągają

 

Jak jeszcze dobierać kolory osłon przeciwsłonecznych? Prostą metodą jest zestawienie kontrastujących ze sobą kolorów. Kombinacja bieli z czernią to podstawowa propozycja, która robi wrażenie. Zarezerwowana do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych i loftowych, podkreśla indywidualizm domowników. Aby nieco przełamać przestrzeń, warto wprowadzić dodatkowy kolor, o równie intensywnym odcieniu. Energetyczny dodatek pod postacią żółtej plisy, poduszki czy kanapy sprawi, że cała aranżacja nabierze charakteru.


Aplikacja Anwis Home - przetestuj online wybrane kolory osłon


Przy wyborze kolorystyki osłon okiennych pomocna okaże się aplikacja Anwis Home, z którą szybko i całkowicie za darmo przetestujesz różne kombinacje kolorystyczne. Warto z niej skorzystać, zanim udasz się do sklepu. W dowolnym momencie, nie ruszając się z miejsca, możesz wybrać interesującą Cię osłonę wewnętrzną i testować różne kolory. Co ważne aplikacja Anwis Home pozwala połączyć obraz rzeczywisty z wirtualny. Wystarczy, że zeskanujesz obszar okna, do którego chcesz dopasować osłonę przeciwsłoneczną i możesz zacząć zabawę. Więcej o aplikacji Anwis Home dowiesz się z innego artykułu na naszym blogu: Anwis Home - aplikacja, która pozwala na dopasowanie osłon okiennych przy użyciu smartfona.

 

Kolorystyka osłon okiennych powinna być spójna z wnętrzem, dopasowana do nasłonecznienia oraz wpływać pozytywnie na samopoczucie domowników. Jak już wiesz, kolor ma ogromną moc, odpowiednio zastosowany we wnętrzu może całkowicie je odmienić. Jeśli wciąż masz wątpliwości, jaki kolor osłon wewnętrznych wybrać, skontaktuj się z nami!

 

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.