Hałas – jak na nas wpływa i jak się przed nim chronić?

Jak hałas wpływa na nasze zdrowie?

 

Czy wiesz, że hałas jest na drugim miejscu środowiskowych zagrożeń zdrowia publicznego? Niestety wciąż jest bagatelizowany, a tymczasem głośne dźwięki mogą negatywnie wpływać na naszą koncentrację, samopoczucie i zdrowie. Jakie są skutki uboczne narażenia na hałas i jak się przed nim bronić?

 

Czym jest hałas?

 

Hałas to każde drgania akustyczne o wysokiej intensywności, odbierane jako uciążliwe i nieprzyjemne. Jest produktem cywilizacji, który ma negatywne skutki dla naszego zdrowia. Wysokie dźwięki mogą uszkadzać słuch lub nawet powodować jego nieodwracalną utratę.

 

Tolerancja na hałas jest subiektywna, zależy od wrażliwości na wysokie dźwięki i odległości od źródła hałasu. Od zawsze odtoczeni jesteśmy naturalnymi odgłosami natury: szum wiatru, dźwięki wydawane przez zwierzęta, grzmoty podczas burzy czy odgłos padającego deszczu. W większości przypadków nie odbieramy tych dźwięków jako hałas. W przeciwieństwie do dźwięków komunikacyjnych, domowych, miejskich, kolejowych czy przemysłowych. Kiedy takich dźwięków jest dużo i dodatkowo charakteryzują się wysokim natężeniem, mamy do czynienia z hałasem.

 

Jaki hałas szkodzi zdrowiu?

 

Poziom natężenia hałasu wyrażony jest w decybelach (dB). Nieszkodliwe dla zdrowia są dźwięki do 35 dB, powyżej mogą powodować irytację, zmęczenie, spadek efektywności, a nawet utratę słuchu. Przebywanie w otoczeniu hałasu o natężeniu 35-75 dB wpływa negatywnie na układ nerwowy człowieka. Czujemy poirytowanie, rozdrażnienie, spadek energii i efektywności w pracy. W takich warunkach nie wypoczniemy bez zatyczek do uszu.

 

Dźwięki powyżej 75 dB wpływają negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zmieniając jego chemię! Odczuwamy bóle głowy, dyskomfort, który może prowadzić do wzrostu adrenaliny, doświadczamy problemów ze strony żołądka. Długotrwałe narażenie na tego rodzaju hałas może wiązać się z ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego, wrzodów żołądka oraz przyspieszać procesy starzenia się organizmu!

 

W przypadku hałasu powyżej 85 dB utrudniona jest komunikacja nawet z odległości 50 cm. Natomiast dźwięki przekraczające 90 dB, mogą powodować osłabienie, lub nawet ubytek słuchu. Narażenie na hałas powyżej 120 db może spowodować mechaniczne uszkodzenie słuchu. Powyżej 130 db, hałas docierający do naszych uszu powoduje ból fizyczny.

 

Dla ułatwienia rozpoznania, z jakim natężeniem hałasu mamy do czynienia, przygotowaliśmy zestawienie różnych źródeł dźwięków:

 

 • 10-15 dB – szelest liści na wietrze
 • 30 dB – tykanie zegara lub szept
 • 50-65 dB – rozmowa, suszarka do włosów
 • 65-75 dB – samochód osobowy,
 • 70-90 db – samochód ciężarowy
 • 70 dB - kosiarka
 • 80 dB – trąbienie
 • 100 dB – młot pneumatyczny lub hałas szkolnej przerwy
 • 120-130 dB – start samolotu
 • 160 dB – wybuch petardy
 • 190 dB – start statku kosmicznego

 

Hałas szkodzi naszemu zdrowiu tak samo, jak zanieczyszczone powietrze. Niestety poziom hałasu wciąż wzrasta. Najbardziej narażeni na hałas są mieszkańcy miast, terenów przy trasach drogowych, kolejowych czy lotnisk. W dzisiejszych czasach, gdy praca w domu stała się normą, zadbanie o ciszę jest niezwykle ważne.

 

Jak bronić się przed hałasem?

 

Jak bronić się przed hałasem?

 

Niestety hałas jest problem globalnym i wyeliminowanie jego źródeł jest trudne, a czasem niewykonalne. Dlatego warto, zadbać samemu o jakość dźwięków docierających do naszych uszu i zminimalizować jego wpływ na nasze zdrowie. Poniżej podpowiadamy, jak walczyć z hałasem w swoim otoczeniu:

 

 • unikaj głośnej muzyki oraz włączania telewizji w tle,
 • wymień stare urządzenia generujące hałas,
 • jeśli to możliwe wybierz dom lub mieszkanie na obrzeżach miast w otoczeniu natury,
 • zmień nawyki, poświęć więcej czasu na czynności pozwalające się wyciszyć np. czytanie, medytacja, spacery,
 • stosuj zatyczki do uszu lub słuchawki wyciszające
 • na imprezach czy koncertach, unikaj bliskości głośników,
 • wybieraj odpoczynek w otoczeniu natury,
 • unikaj przebywania w zatłoczonych miejscach,

 

Jeśli nie możesz wyeliminować źródeł hałasu, warto pomyśleć o innych sposobach radzenia sobie z uciążliwymi dźwiękami. Dobrym rozwiązaniem są dźwiękoszczelne okna lub osłony zewnętrzne, które w pozycji zamkniętej mogą zmniejszyć natężenie hałasu docierającego do naszych uszu.

 

Roleta zewnętrza jest w stanie zmniejszyć natężenie hałasu nawet o 10 dB, co pozytywnie odbije się na domownikach. Hałas z ulicy, przedszkola czy parkingu, nie będzie tak odczuwalny i pozwoli cieszyć się większym komfortem i odpoczynkiem. Więcej o zaletach rolet zewnętrznych przeczytasz w tym artykule >> https://www.mkstudio.waw.pl/blog/jaka-rolete-zewnetrzna-wybrac-poradnik/

 

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

MKSTUDIO 2017 - wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja strony www: Adnet Polska

Ustawienia plików Cookies

Uwaga: Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz po przejściu do Polityki prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Tak zgadzam się. Pamiętaj, że możesz w każdej chwili zmienić ustawienia plików cookies na naszej stronie.